Najpiękniejsze ogrody botaniczne - Frankfurt nad Menem 
27-02-2023 • Podróże

Najpiękniejsze ogrody botaniczne - Frankfurt nad Menem 

Czas na nowy cykl na naszym blogu! Jest on połączeniem dwóch pasji, czyli roślin i podróży. Zabierzemy Was na wirtualną wycieczkę po przeróżnych ogrodach botanicznych - w Polsce, w Europie oraz na świecie. I choć przybliżymy Wam historię tych miejsc, nie będzie to tylko "sucha" wiedza. Opowiadać będziemy o ogrodach, które sami odwiedziliśmy, podzielimy się naszymi wrażeniami i opinią. Czas więc rozpocząć cykl "najpiękniejsze ogrody botaniczne"! W pierwszej kolejności czeka na Was Palmen Garten we Frankfurcie nad Menem. 

Palmen Garten – egzotyka w samym sercu Europy

Marzycie o tym, aby zobaczyć monsunowy las deszczowy, sawannę albo pustynię? Pewnie nie pomylimy się, stwierdzając, że w realizacji celu przeszkadza odległość dzieląca Was od tych wspaniałych zakątków świata? Mamy na to sposób! Zanim wyruszycie w tropiki, możecie odwiedzić Palmen Garten we Frankfurcie nad Menem. Może nie jest super blisko, ale podróż do naszych zachodnich sąsiadów jest o wiele łatwiejsza do zorganizowania niż wyjazd na drugą półkulę. Może nawet sprawdzi się jako pomysł na długi weekend? Na pewno stanie się pierwszym krokiem zbliżającym Was do egzotycznych roślin. Jesteśmy prawie pewni, że jeśli raz traficie do Palmen Garten, będziecie chcieli tam wrócić. I to nie jeden raz!

Kiedy powstał Ogród Palmowy we Frankfurcie?

Zanim jednak zaczniecie celebrować chwile w Palmen Garten, podelektujcie się przez moment historią tego niezwykłego miejsca. Jest naprawdę ciekawa i ściśle związana z zaanektowaniem księstwa Nassau przez Prusy w 1866 roku. Wydarzenie to zmusiło rządzącego nim wówczas księcia Adolfa do sprzedaży wielu swoich posiadłości, w tym ogrodów zimowych z bogatą kolekcją roślin egzotycznych. I chociaż mogłoby się wydawać, że znalezienie na nią chętnych będzie trudne, w rzeczywistości poszło jak z płatka! Dlaczego? Ponieważ wszystkie z nich trafiły w ręce Heinricha Siesmayera – światowej sławy projektanta ogrodów, któremu zlecono poszukiwanie kupca na rośliny.

Palmen Garten – szalony pomysł, który doczekał się urzeczywistnienia

Dlaczego Siesmayer zdecydował się na taki krok? Ponieważ miał zamiar wybudować we Frankfurcie ogród skupiający najpiękniejsze okazy roślin egzotycznych. Te pochodzące z kolekcji księcia Nassau pasowały idealnie. I chociaż plan projektanta wydawał się w tamtych czasach absurdalny i niemożliwy do wykonania, Siesmayer dopiął swego. Na początek znalazł sponsorów, a następnie zaprojektował ogromny budynek bazujący na metalowo-szklanej konstrukcji bez filarów. Budowla była innowacją i wzorem dla podobnych inicjatyw powstających w Niemczech i innych zakątkach Europy. Ostatecznie Palmen Garten został otwarty w 1869 roku. Półtora roku później wokół niego utworzono piękny park. Od 2012 roku do Palmen Garten należy również ogród botaniczny, którego korzenie sięgają 1763 roku.

Palmen Garten – kompleks szklarni, który zabierze Was w podróż dookoła świata

Dziś palmiarnia Palmen Garten we Frankfurcie nad Menem, wraz z przylegającym do niej parkiem, zajmuje powierzchnię ponad 22 hektarów. Na otwartej przestrzeni i pod dachami szklarni rośnie około 13 tysięcy różnych gatunków roślin. Sercem i wizytówką Palmen Garten jest Dom Palmowy. To właśnie tutaj znajdziecie palmy pochodzące z różnych zakątków świata, a także paprocie drzewiaste czy araukarie. Odpoczniecie, wsłuchując się w szum niewielkiego wodospadu wpadającego do zbiornika, w którym pływają kolorowe ryby albo przeniesiecie się w podwodny świat, zaglądając do groty z akwariami. Z kolei w pawilonie wejściowym będziecie mogli przyjrzeć się roślinom owadożernym. Rosiczka, dzbanecznik, muchołówka będą uparcie przekonywać, że moda na vege zupełnie ich nie dotyczy.

Poczujcie się jak w tropikach

W Palmen Garten znajdziecie też Tropikarium. Szklarnia składa się z 14 pawilonów o różnej wielkości, które skupiają rośliny tropikalne w kontekście ekologicznym. W ten sposób w szklarni znalazły się zarówno rośliny z wilgotnych tropików – lasów deszczowych, monsunowych, pasatowych, namorzynowych i nadmorskich, jak i z suchych regionów tropikalnych: sawann, lasów ciernistych czy terenów półpustynnych. Wśród tych pierwszych Wasz zachwyt wzbudzą z pewnością palmy seszelskie, epifityczne bromelie, kakaowce czy największe orchidee świata. W suchych tropikach zobaczycie wysokie wilczomlecze i gigantyczne kaktusy o wdzięcznej nazwie zwyczajowej „fotel teściowej”, ogromne aloesy i sagowce, a także drzewa, na których rosną orzechy makadamia.

Czas na biegun południowy

A kiedy nacieszycie się już roślinnością rosnącą w ciepłym klimacie, możecie w kilka chwil udać się w okolice Antarktydy. Pawilon z roślinnością subarktyczną skupia gatunki charakterystyczne dla Patagonii, Ziemi Ognistej, Falklandów czy południowych regionów Nowej Zelandii. Koniecznie zaplanujcie w nim wizytę, bo drugie takie miejsce znajduje się… W Tasmanii! Astelie, buki południowe, cisy, cedry rzeczne czy pnącza plątawy różowej, uważanej za narodową roślinę w Chile, to tylko niektóre gatunki, które rozbudzą Wasz apetyt na poznawanie roślinności subarktycznej. Później wystarczy już tylko przejść do pawilonu skupiającego gatunki alpejskie, który pozwala poznać roślinność górską z różnych zakątków świata.

Pawilon Kwiatów i Motyli, czyli kolorowy zawrót głowy

Od 2021 roku w Palmen Garten funkcjonuje Pawilon Kwiatów i Motyli. Wśród zapierających dech w piersiach okazów fruwają barwne, najbardziej urokliwe motyle z tropików, tworząc wspaniałą symfonię kolorów i kształtów. To miejsce, w którym naprawdę można poczuć się częścią świata. Waszą uwagę z pewnością przyciągną niebieskie morfo, przypominające nieco przerośnięte polskie mieniaki. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w Pawilonie Kwiatów i Motyli, przy odrobinie szczęścia, zobaczycie motyla wylęgającego się z poczwarki i odbywającego swój pierwszy lot. Prawda, że brzmi świetnie?

Palmen Garten we Frankfurcie nad Menem - nasza opinia 

Palmen Garten to w naszej opinii to najlepsza atrakcja we Frankfurcie nad Menem. Nawet jeśli na co dzień nie macie styczności z roślinami, jest to miejsce, które może podbić Wasze serce. Mieliśmy okazję odwiedzić je w listopadzie, przez co nie mogliśmy skorzystać w pełni z uroków zewnętrznej części ogrodu. Największe wrażenie robi kompleks przeszklonych pawilonów, a w każdym z nich znajduje się inna strefa klimatyczna: od lasu tropikalnego po suche i pustynne otoczenie. Alejki są jednak dość wąskie, stąd zastanawiamy się, jak  to miejsce wygląda w wysokim sezonie, gdy odwiedza je najwięcej gości. Cudownym doświadczeniem jest motylarnia, w której dosłownie roi się od ogromnych gatunków tych kolorowych owadów. Na Palmen Garten warto przeznaczyć co najmniej 2-3 godziny. Nasza ocena tego miejsca to 8/10

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl