Najlepsze rośliny na suche bukiety - TOP 7 faworytów
07-03-2022 • Trendy, Inspiracje

Najlepsze rośliny na suche bukiety - TOP 7 faworytów

Suche bukiety to niezwykle modne i trwałe kompozycje roślin, które przypadną do gustu wszystkim pasjonatom naturalnych dekoracji. Suszki podarować można jako pomysł na prezent dla najbliższych, są również atrakcyjną ozdobą do domu, która łączy nowoczesne poczucie stylu oraz ekologiczne podejście do wyposażenia wnętrz. W obu przypadkach suche bukiety powinny składać się z kwiatów ozdobnych, które nie tylko współgrają ze sobą wizualnie, ale dają gwarancję, że po ususzeniu będą prezentować się pięknie i na długo cieszyć oko. Jakie rośliny sprawdzają się jako naturalne suszki do bukietów? 

Rośliny na suche bukiety powinny być dobierane z nutką pomysłowości, ale również wiedzy - warto, aby prezentowały się atrakcyjne zarówno pod względem wielkości i wysokości, jak i faktur, gatunków czy kolorów. W sklepie internetowym Blosmi dostępne są różnorodne nasiona roślin ozdobnych, które po wyhodowaniu idealnie sprawdzą się jako suszki do tworzenia bukietów czy kompozycji dekoracyjnych. Mając dostęp do odpowiednio dobranych rodzajów kwiatów i traw, możemy stworzyć rewelacyjne układy łączące najgorętsze trendy florystyczne z ideą less waste

Sprawdź nasze TOP 7 kwiatów, które możesz uprawiać we własnym ogrodzie. 

 dmuszek jajowaty, czarnuszka damasceńska

Jakie kwiaty i trawy sprawdzą się najlepiej na suche bukiety? 

  1. Dmuszek jajowaty

    Dmuszek jajowaty, czyli inaczej lagurus posiada cienkie i długie łodygi, na których osadzone są delikatne i miękkie wiechy o owalnym kształcie. Znaleźć go można prawie na każdym kontynencie, jednak wyjątkowy i imponujący wygląd ta bylina zawdzięcza pochodzeniu z regionów Morza Śródziemnego i wybrzeża Atlantyku. 

    Ta trawa ozdobna pięknie komponuje się w suchych bukietach, wiankach, dekoracjach w wazonach czy pod kloszem. Należy do suszek, które wzbogacą bukiet swoją elegancją, subtelnością i lekkością.

  2. Gomfrena kulista

    Gomfrena lub inaczej wiecznik kulisty to gatunek rośliny należący do rodzin szarłatowatych, który także sprawdzi się w suchym bukiecie. Dziko rośnie w tropikalnej Ameryce. Osiąga wysokość około 30 cm. Jest jednoroczną rośliną z rozgałęzioną i sztywną łodygą. Pięknie zabarwiony kwiatostan ma kształt kulisty lub jest lekko wydłużony. 

    Gomfrena nie jest wymagająca w kwestii podłoża i poradzi sobie prawie w każdym typie gleby. Można ją uprawiać we wszelkiego typu pojemnikach. Rozmnaża się ją przez nasiona, które można namoczyć przed wysianiem. Gomfrenę wysiewa się od połowy marca do końca kwietnia. Kiedy sadzonki będą dostatecznie dojrzałe i minie ryzyko przymrozków, można przesadzić je na docelowe stanowisko. Kwitnie od lipca do późnej jesieni. 

  3. Kraspedia kulista

    Kraspedia kulista wykorzystywana jest najczęściej w celu wzbogacenia kompozycji kwiatowych lub suchych bukietów. Roślina ta jest naprawdę niezwykła - jej długie, cienkie łodygi podtrzymują niewielki, bezlistny kwiatostan, przyjmujący kulistą formę, która pięknie prezentuje się w bukiecie. Kraspedia jest doceniana we florystyce, ponieważ po ususzeniu zachowuje swoją naturalną, żółtą barwę. Można ją również farbować - wygląda wtedy obłędnie nawet jako pojedyncza ozdoba lub uzupełnienie innej kompozycji.

    Australia i jej pobliskie wyspy to miejsca, w których kraspedia występuje naturalnie. W naszym klimacie nasiona kwiatów sieje się na przełomie lutego i marca, najlepiej pod osłoną. Kiedy temperatura powietrza osiągnie 18 st. C , roślina zaczyna kiełkować już po około 2 tygodniach. Siewki trzeba umieścić w doniczkach. Na stałe miejsce możemy je wysadzić dopiero w połowie maja. Ze względu na nieco egzotyczny klimat występowania rośliny, w Polsce wymagane jest ciepłe, nasłonecznione stanowisko z przepuszczalną glebą. Kraspedia kwitnie całe lato aż do jesieni. 

  4. Kocanki ogrodowe

    Kocanki to rośliny jednoroczne lub byliny należące do rodzin astrowatych. Tworzą proste i puste w środku łodygi, porośnięte lancetowatymi liśćmi. Osiągają wysokość od 40 do 100 cm. Kwitną od połowy lipca aż do pierwszych przymrozków. Kwiatostany składają  się z żółtych kwiatów rurkowatych otoczonych barwnymi listkami okrywy koszyczka. Odmiana wysoka podczas uprawy może wymagać zapewnienia podpór. Kocanki preferują żyzne, przepuszczalne podłoża. Nasiona kwiatów zaleca się wysiewać w kwietniu. Rośliny są bardzo odporne na susze, a podlewanie wykonuje się jedynie podczas okresów bezdeszczowej pogody. 

    Kocanki stanowią bardzo ciekawą grupę roślin, która wykorzystywana jest głównie do celów dekoracyjnych. Jej najbardziej pożądaną część stanowią kwiaty lub liście, które wykorzystuje się we florystyce lub jako lekarstwo w terapii wielu chorób. Aby suszyć kwiaty kocanki, trzeba ściąć je, gdy będą prawie całkowicie rozwinięte. Suszenie powinno odbywać się w przewiewnym i zacienionym miejscu, w którym pęczki roślin zawiesza się kwiatami w dół. 

  5. Czarnuszka damasceńska

    Większość osób czarnuszkę kojarzy z czarnymi, małymi ziarenkami, które z powodzeniem używa się w kuchni jako dodatek do potraw. Ma właściwości lecznicze i używana jest w medycynie. 

    Ta niepozorna i bogata w lecznicze właściwości roślina jest jednoroczna i pochodzi z rodziny jaskrowatych. Osiąga wysokość do 60 cm i kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty czarnuszki są niebieskie, białe lub różowe. Warunki uprawy tej rośliny to przede wszystkim stanowisko słoneczne oraz żyzna, ale przepuszczalna gleba. Ważną informacją jest fakt, że usuwanie owoców wydłuża okres jej kwitnienia. Jednak to właśnie owoce czarnuszki są najbardziej dekoracyjne i oryginalne. Najlepszym okresem na wysiewanie będzie jesień lub wiosna – od razu do gruntu i w miejsce docelowe, gdyż roślina nie lubi przesadzania. Uprawia się ją jako na kwiat cięty, a gałązki wraz z owocami wykorzystuje na suche bukiety. Suszki z kwiatów czarnuszki przypominać będą o rozgrzanym słońcem ogrodzie – warto więc zdecydować się na taki suszony bukiet, nie tylko ze względów wizualnych - niech będzie to piękna, sentymentalna pamiątka. 

  6. Ostróżka ogrodowa

    Ostróżka ogrodowa nazywana też ostróżeczką to okazała roślina jednoroczna należąca do rodziny jaskrowatych. Roślina wytwarza długie pędy, a jej pierzaste liście stanowią jedną z cech charakterystycznych. Występuje głównie w kolorach niebieskim, fioletowym, białym oraz różowym. Świetnie sprawdzi się jako jeden z elementów suszonego bukietu.

    Uprawa nie jest wymagająca - ostróżka preferuje stanowiska słoneczne i gleby lekko wilgotne, piaszczysto-gliniaste. Zdarza się, że ostrożka ogrodowa może potrzebować podpory ze względu na wysokie pędy. Nasiona kwiatów wysiewa się do gruntu, a pierwszy wysiew może mieć miejsce wczesną wiosną (marzec lub kwiecień), drugi to jesień (wrzesień lub październik). Jej kwiaty kwitną od lipca do września. Po kwitnieniu pędy należy skrócić na wysokość ok. 20 cm. Późną jesienią lub wczesną wiosną pędy przycina się tuż przy gruncie. Suszki ostróżki sprawdzą się jako dekoracja tortu lub stołu. 

  7. Suchlin różowy

    Suchlin różowy, a inaczej suchołuska to roślina jednoroczna, wysiewana wprost do gruntu. Osiąga wysokość od 40 cm do 60 cm. Jej łodygi rozgałęziają się, są sztywne i dość cienkie. Kwiaty wyglądają zjawiskowo - ich brzegi zabarwione są na różowo lub biało, a wnętrze na żółto. Nasiona wysiewa się pod osłoną w kwietniu lub wprost do gruntu na początku maja. Kwitnie od czerwca do września. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 2-3 lata.

    Do suszenia suchlinu różowego należy ściąć kwiatostany w pełni rozwinięte, zaraz po rozkwitnięciu. Suchlin to jedna z podstawowych roślin na suche bukiety. Zachwyca swoim barwnym kwiatostanem przez cały sezon letni, natomiast naturalne suszone kwiaty tej rośliny potrafią przywołać wspomnienie o letnim słońcu podczas zimowych wieczorów. Takie suszki idealnie wpisują się w klimat mieszkania w stylu eklektycznym lub dodadzą przytulności pomieszczeniom urządzonym w stylu minimalistycznym.

Wszystkie opisane powyżej rośliny mają dwie wspólne cechy - można uprawiać je w Polsce i doskonale sprawdzą się na suche bukiety. Ich uprawa jest stosunkowo łatwa, a wygląd imponujący, dlatego polecane są nawet dla początkujących pasjonatów ogrodnictwa. Nasiona kwiatów na suszki dostępne są w ofercie sklepu Blosmi, a w przypadku, gdy własnoręczna uprawa nie jest możliwa, warto zdecydować się na rozwiązanie alternatywne, czyli gotowe bukiety suszonych kwiatów

  kraspedia kulista, gomfrena kulista

 suchlin, kocanki ogrodowe

 

 

 

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl