Najbardziej przydatne akcesoria florystyczne
27-03-2023 • Porady, Florystyka

Najbardziej przydatne akcesoria florystyczne

Uwielbiacie układać kwiaty? A może dopiero zaczynacie zgłębiać tajemnice tej wyjątkowej sztuki? Pamiętajcie zatem, że oprócz materiału florystycznego w postaci świeżych czy suszonych kwiatów, potrzebujecie odpowiednich akcesoriów, które ułatwią, a w wielu przypadkach wręcz umożliwią pracę. Czego więc nie może zabraknąć w Waszym przyborniku?

Narzędzia florystyczne – pomocnicy każdego florysty

Mówiąc o akcesoriach florystycznych, zacznijmy od narzędzi, które są konieczne do odpowiedniego przygotowania zarówno świeżych, jak i suszonych roślin. Dzięki nim przytniecie je na odpowiednią długość albo oczyścicie ze zbędnych liści. Narzędzia zapewnią też wygodną pracę z materiałami technicznymi, w tym gąbką, siatką czy drutem florystycznym.

Nożyk – must-have w przyborniku florysty

Numerem jeden wśród nich jest z pewnością nożyk florystyczny. Na pierwszy rzut oka wygląda jak klasyczny nożyk kuchenny. Pamiętajcie jednak, że ten używany do pracy z kwiatami powinien być bardzo ostry i wykonany z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Będziecie używać go do podcinania końcówek świeżych kwiatów. W ten sposób zapobiegniecie miażdżeniu komórek, co uniemożliwiłoby pobieranie przez roślinę wody. Dodatkowo nożyk florystyczny przyda się do oczyszczania łodyg ze zbędnych liści i kolców. Jeśli zamierzacie pracować z gąbką florystyczną, przeznaczcie do niej osobny nożyk, ponieważ będzie szybko się tępił. Do wycinania większych fragmentów przyda się model o dłuższym ostrzu.

Sekator – nie tylko dla ogrodnika

O ile nożyk jest odpowiedni do podcinania miękkich pędów, o tyle przy zdrewniałych sprawa zaczyna się komplikować. W takim przypadku z pomocą pospieszy sekator florystyczny, którym bez problemu przetniecie łodygę. Narzędzie jest także odpowiednie do pracy z suszonymi roślinami, które trzeba podciąć na określoną długość. Na początek wystarczy jeden niewielki sekator – lekki i poręczny. Pamiętajcie jednak, że w miarę rozwoju pasji, może okazać się, że potrzebujecie też większych, bardziej masywnych sekatorów, pozwalających przeciąć zdrewniałe łodygi o większej średnicy. Nie używajcie jednak sekatora do cięcia drutu florystycznego, ponieważ w ten sposób bardzo szybko go stępicie. O wiele lepiej będzie zastąpić go cążkami, które są przeznaczone do tego typu pracy.

Wielozadaniowe nożyczki

Każdy florysta – zarówno profesjonalista, jak i amator, potrzebuje kilku par nożyczek. Mogą to być klasyczne i precyzyjne nożyczki. Warto przy tym jedne z nich przeznaczyć do cięcia papieru, celofanu, flizeliny i materiałów tego typu, a drugie pozostawić jedynie do pracy z taśmami klejącymi. Te drugie przez kontakt z klejem będą szybko się tępić. Osobne nożyczki warto też mieć do tasiemek i wstążek. Powinny być bardzo ostre tak, aby umożliwiały precyzyjne cięcie i nie strzępiły brzegów.

Klej na gorąco i na zimno

Uwielbiacie suszone kwiaty i naturalne dodatki? Tworzycie z nich kompozycje i dekoracje? Warto więc dołączyć do swojego przybornika pistolet na klej gorący. W ten sposób szybko i wygodnie wykonacie rozmaite ozdoby – bez względu na to, czy obok suszków wykorzystacie do tego celu drut, drewno, wiklinę, czy inne materiały. Pamiętajcie jednak, że laski polietylenu nie nadają się do pracy ze świeżymi kwiatami czy zielenią. W tym przypadku należy sięgnąć po specjalny klej do żywych roślin, który w przeciwieństwie do tradycyjnych klejów nie niszczy liści czy kwiatów. Smarując nim końcówki pędów, można chwilowo zabezpieczyć rośliny przed utratą wilgoci. W pracy ze świeżymi, jak i suchymi roślinami przydaje się ponadto klej w spray’u pozwalający szybko i równomiernie pokryć określoną powierzchnię. Najczęściej jest stosowany do klejenia drobnych, sypkich materiałów – brokatu czy sztucznego śniegu.

Materiały i akcesoria wykorzystywane we florystyce

O tym, że rośliny – zarówno żywe, jak i suszone odgrywają pierwszoplanową rolę w pracy florysty, nie musimy Was przekonywać. Poza nimi i odpowiednimi narzędziami pomocnymi w ich „obróbce” potrzebne są rozmaite materiały techniczne. Z ich pomocą nadacie kompozycji określony kształt czy pokrój. Sprawicie też, że kwiaty pozostaną na swoim miejscu – nie będą się przemieszczać czy zbijać w nieestetyczne wiązki.

Gąbka florystyczna – najpopularniejszy wybór 

Podstawowym materiałem w pracy florysty od wielu lat pozostaje gąbka florystyczna. Do wyboru macie wariant przeznaczony do świeżych kwiatów i do suszków. Zaletą gąbki florystycznej jest komfort pracy, co sprawia, że jest odpowiednia nawet dla początkujących miłośników tworzenia kwiatowych kompozycji. Warto pamiętać jednak, że nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Do pracy z gąbką florystyczną przydaje się także pinholder, mający postać okrągłej podstawy otoczonej czterema „szpikulcami”. Produkt służy do mocowania gąbki w naczyniu. Jak go używać? Bardzo łatwo! Wystarczy nałożyć na niego niewielką ilość plasteliny florystycznej i przykleić go do suchego naczynia – szpikulcami do góry. Następnie należy nabić na pinholder gąbkę florystyczną.

Metalowa siatka i kenzan – zamiast gąbki florystycznej

Alternatywą dla gąbki florystycznej jest metalowa siatka, najlepiej z oczkami w kształcie heksagonów. Jej atutem jest to, że można łatwo ją formować. Materiał zapamiętuje kształt. Może więc służyć do tworzenia klasycznych bukietów w naczyniach, jak i służyć jako "rusztowanie" dla kompozycji o rozmaitych kształtach. W tych ostatnich często dochodzi jednak do sytuacji, w której rośliny nie mają dostępu do wody. Z pomocą przychodzą wówczas specjalne fiolki florystyczne przypominające probówki, w których umieszcza się łodygę.

Drugą, coraz bardziej popularną alternatywą dla gąbki florystycznej jest kenzan. Często nazywa się go także kolczatką ze względu na powierzchnię pokrytą ostrymi, metalowymi kolcami, na które nabija się kwiaty. Kenzany występują w przeróżnych kształtach i wielkościach, dzięki czemu zastosować je można zarówno przy minimalistycznych aranżacjach, jak i większych, obfitych kompozycjach. 

Taśmy florystyczne – do mocowania i maskowania

W przyborniku florysty powinny znaleźć się również taśmy klejące. Jedną z nich jest taśma kotwica, służąca do mocowania gąbki florystycznej i innych materiałów technicznych. Jest mocna i dobrze przykleja się do różnych powierzchni. Jej ogromną zaletą jest wodoodporność, co oznacza, że można używać jej do pracy z gąbką przeznaczoną do żywych roślin. Drugim rodzajem taśmy klejącej jest taśma maskująca zwana tapą. Jak sama nazwa wskazuje, służy do maskowania rozmaitych elementów technicznych – np. drutów owiniętych wokół łodygi. Można też użyć jej jako podkład pod elementy dekoracyjne, w tym wstążki i w ten sposób zapobiec ich zsuwaniu.

Szpilki – z zakładu krawieckiego wprost do pracowni florystycznej

Poza taśmami do przymocowywania różnych elementów w kompozycji można użyć klasycznych szpilek krawieckich lub haftek rzymskich. Pierwsze z nich mogą pełnić przy tym dodatkowo rolę dekoracyjną – szczególnie jeśli wybierzecie modele z ozdobnymi łebkami. Rozwiązania sprawdzają się do przymocowywania materiału kwiatowego do styropianu, gąbki czy słomy.

Słomiane podkłady – idealne na wianki

Jeśli oprócz klasycznych bukietów i kompozycji kwiatowych zamierzacie tworzyć wianki z suszonych kwiatów, warto wyposażyć się w słomiane podkłady. Rozwiązania te mają postać obręczy wykonanych ze słomy i owiniętych żyłką. Są wygodne do pracy i zapewniają stabilne oparcie dla roślin, z których tworzycie dekorację. Ich alternatywą są produkty ze styropianu lub obręcze z drewna lub metalu.

Dodatki florystyczne, które upiększają kwiatowe kompozycje

Tworząc kompozycje florystyczne, pamiętajcie, że oprócz kwiatów możecie wykorzystać w nich dodatkowe elementy dekoracyjne. Najbardziej popularnym i jednocześnie bardzo zróżnicowanym materiałem jest papier. To, w jaki sposób go wykorzystacie, zależy wyłącznie od Waszej wyobraźni. Papier sprawdzi się jako element dekoracyjny bukietów. Użyjecie go do pakowania prezentów i tworzenia kartek metodą scrapbookingu. To oczywiście wierzchołek góry lodowej, bo papier ma naprawdę nieskończenie wiele zastosowań we florystyce.

Sznurki i sznureczki

Poza papierem warto zwrócić uwagę na rozmaite sznurki czy kawałki wełny. Jeszcze do niedawna były wykorzystywane wyłącznie jako materiał techniczny – dziś nawet klasyczny sznurek konopny może być wspaniałym elementem dekoracyjnym. Świetnie sprawdzą się także rafia albo doskonale znane wstążki oraz tasiemki, którymi przewiążecie kompozycję lub podkreślicie jej charakter.

Naczynia florystyczne, czyli kropka nad i w kwiatowych kompozycjach

W tworzeniu kompozycji florystycznych ważną rolę odgrywa naczynie, w którym je zaprezentujecie. Ważne jest, aby było do niej dopasowane pod względem stylu, kolorystyki oraz wielkości. Pamiętajcie, że wszelkie naczynia powinny być stabilne, a jeśli tworzycie prace ze świeżych kwiatów, należy też upewnić się co do ich szczelności.

Szkło, ceramika, wiklina – do wyboru, do koloru

Najpopularniejsze naczynia stosowane przez florystów są wykonane ze szkła. Mogą to być klasyczne wazony o różnych kształtach albo po prostu tradycyjne butelki pochodzące z recyklingu bądź naczynia znajdujące powszechne zastosowanie w domu. Alternatywą dla szkła jest ceramika. Jej atutem jest przede wszystkim to, że jest nieprzezroczysta, więc nie wymaga maskowania materiałów technicznych – w tym gąbki lub siatki florystycznej. Kwiaty możecie też układać w wiklinowych koszach czy naczyniach z drewna – skrzynkach, beczułkach i innych, nadając w ten sposób kompozycji naturalny, nieco rustykalny charakter. A jeśli lubicie minimalistyczne kompozycje ze świeżych kwiatów, warto sięgnąć po kenzan, który następnie wstawicie do eleganckiego płaskiego naczynia.

Praca florysty jest niesamowicie pasjonująca. Pozwala realizować rozmaite pomysły, rozwija kreatywność i zmysł estetyczny. Odpowiednie akcesoria są tym, co może ją nie tylko ułatwić, ale także uprzyjemnić. Pozwalają osiągnąć spektakularny efekt, motywując do szlifowania umiejętności.

Dodaj komentarz

1 listopada 2023

Bardzo dziękuję za informację.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl