Modne suszki – stabilizowany eukaliptus

Modne suszki – stabilizowany eukaliptus

Kiedy mówicie o eukaliptusie, co widzicie? Misia koalę, który właśnie urządził sobie ucztę z jego liści? A może czujecie charakterystyczny mentolowy zapach, który orzeźwia i dodaje energii? Pewnie jedno i drugie. Być może nie zdajecie sobie sprawy, że eukaliptus często gości także w bukietach i kompozycjach. Eukaliptus stabilizowany jest rośliną niezwykle przyjazną dla florystów. Dlaczego? Ponieważ tworzy doskonałe połączenia z innymi gatunkami suszków. Przez długi czas zachowuje naturalny wygląd i sprężystość, co sprawia, że można łatwo tworzyć z niego rozmaite dekoracje – również ślubne. Chcecie dowiedzieć się więcej o eukaliptusie stabilizowanym? A zatem pozostańcie z nami przez chwilę.

Symbol Australii popularny na całym świecie

Czy wiecie, że eukaliptus jest znany od 1770 roku? To właśnie wtedy Europejczycy odkryli Australię i poznali charakterystyczną dla kontynentu szatę roślinną, wśród której zajmuje on honorowe miejsce. O tym, że ojczyzną eukaliptusów jest Australia i Tasmania nie musimy Was przekonywać. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie roślina jest spotykana też w innych zakątkach świata – w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Krótko mówiąc: wszędzie tam, gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat sprzyjający jej rozwojowi.

Eukaliptus stabilizowany – naturalny wygląd przez długi czas

Urokiem eukaliptusa możecie cieszyć się również w Polsce. O ile jednak uprawa doniczkowa gatunku jest dość skomplikowana, o tyle we wnętrzach i bukietach doskonale sprawdza się stabilizowany eukaliptus. Gałązki są w tym przypadku poddawane specjalnemu procesowi konserwacji polegającemu na zastąpieniu soków roślinnych gliceryną – czasem z dodatkiem barwnika. Dzięki temu zachowują swój pierwotny wygląd i kolor przez długi czas. Są przy tym całkowicie bezobsługowe – nie wymagają podlewania czy wstawienia do naczynia z wodą. O ile eukaliptus suszony jest dość kruchy, o tyle stabilizowany pozostaje elastyczny, dzięki czemu wygląda naturalnie i jest bardziej plastyczny, co ma niebagatelne znaczenie przy tworzeniu kompozycji.

Eukaliptus stabilizowany – odmiany

Na tym jednak nie koniec zalet. Eukaliptus stabilizowany występuje też w różnych odmianach. Od koloru, do wyboru! Dzięki temu można optymalnie dopasować go do stylu kompozycji albo po prostu do własnych oczekiwań. Do najpopularniejszych odmian eukaliptusa zalicza się:

  •       Eukaliptus populus – cechuje się owalnymi liśćmi umieszczonymi na dość cienkich gałązkach. Liście mają ciemnozielony kolor z charakterystycznym szarym nalotem. W naszym sklepie eukaliptus popolus dostępny jest w odmianie zielonej i czerwonej
  •       Eukaliptus cinerea – nazywany potocznie drzewem srebrnodolarowym. Charakteryzują go płaskie, sercowate liście ułożone naprzemianlegle na gałązkach i posiadające odcień szałwiowej zieleni ze srebrnym nalotem.
  •       Eukaliptus baby – jedna z najpopularniejszych odmian rośliny. Posiada okrągłe, bezogonkowe liście ułożone symetrycznie na cienkich gałązkach i cechujące się pięknym odcieniem szałwiowej zieleni.
  •       Eukaliptus gunni – o skórzastych liściach przybierających niebieski odcień. Liście są siedzące, ułożone naprzeciwlegle na łodydze. U młodych okazów mają okrągły kształt, u starszych – bardziej podłużny.
  •       Eukaliptus nicoly – wyróżnia się gęstym ulistnieniem. Liście są ostro zakończone, mają podłużny kształt i ciemnozielony kolor.
  •       Eukaliptus parvifolia – posiada podłużne, jajowate liście gęsto osadzone na cienkiej łodydze. Ciemnozielony kolor sprawia, że jest fantastycznym dopełnieniem bukietów.
  •       Eukaliptus willow – o charakterystycznych, długich i lancetowatych liściach obsadzonych gęsto na rozgałęzionych pędach.

Eukaliptus stabilizowany w bukiecie ślubnym? Jesteśmy na TAK!

Różnorodność, plastyczność oraz stonowana barwa powodują, że świeże oraz stabilizowane liście eukaliptusa są niezwykle popularne we florystyce. Najczęściej spotyka się je w dekoracjach ślubnych i weselnych. Znakomicie sprawdzają się w bukiecie dla panny młodej. Eukaliptus stabilizowany może przy tym stanowić motyw przewodni lub być jedynie subtelnym dodatkiem. W pierwszym przypadku stanowi doskonałe rozwiązanie w wiązankach monochromatycznych, bazujących na kwiatach wyłącznie w jednym kolorze. W drugim – można śmiało łączyć go z roślinami o różnych kształtach i barwach. Jest dobrym towarzystwem dla świeżych kwiatów, jak i dla suszków. Coraz częściej panny młode sięgają też po bukiety ślubne złożone wyłącznie z zielonych liści, w których eukaliptus gra pierwszoplanową rolę. Łatwo więc domyślić się, że stabilizowany eukaliptus optymalnie dopasowuje się do stylu sukni. Różnorodność odcieni liści sprawia, że efektownie harmonizuje z jej dowolną kolorystyką – zarówno ze śnieżną bielą, jak i tonacjami ecru czy kolorowymi sukniami wybieranymi na uroczystość ślubną. Warto także podkreślić, że liście eukaliptusa pięknie prezentują się jako przypinka do butonierki dla pana młodego. W ostatnich sezonach modne są wianki z eukaliptusa. To dodatki, które spodobają się miłośniczkom stylu greenery. Będą znakomitym wyborem dla panny młodej, jak i dla druhen.

Dekoracja kościoła, sali weselnej i stołu

Na tym jednak nie koniec, bo eukaliptus stabilizowany często pojawia się w dekoracjach kościoła czy sali weselnej. Ponieważ dobrze wygląda z różnymi gatunkami kwiatów, sprawdza się bez względu na to, w jakim stylu zaaranżowano uroczystość. Świetnie prezentuje się w bukietach zdobiących ołtarz czy stoły weselne. Pojedyncze gałązki eukaliptusa można ułożyć przy talerzykach, tworząc w ten sposób subtelną i minimalistyczną ozdobę. Roślina jest ponadto wykorzystywana do dekoracji łuków i wejść do sali weselnej, tworzenia girland, zdobienia żyrandoli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udekorować nią krzesła czy ławki w kościele. Możliwości są naprawdę nieograniczone – wszystko zależy jedynie od wyobraźni florysty.

Dekoracja, która podkreśli charakter wnętrza – eukaliptus stabilizowany do wazonu

I, co ważne, możliwości te nie kończą się tylko na dekoracjach ślubnych. Eukaliptus świetnie spisze się także w domu. Pojedyncze gałązki albo kompozycje złożone z zielonych liści i suszonych kwiatów mogą stanowić naprawdę ciekawy element aranżacji – zarówno klasycznej, rustykalnej, jak i nowoczesnej czy industrialnej. Tym bardziej że eukaliptus doskonale harmonizuje z większością kwiatów. Możecie więc zestawić go z egzotyczną bawełną, jak i elegancką hortensją czy różą lub drobną gipsówką. Eukaliptus do wazonu sprawdzi się nawet w eleganckich, pełnych przepychu wystrojach pałacowych i glamour. Jego stonowana barwa oraz ciekawy pokrój będą stanowić subtelny kontrapunkt dla tła, w którym królują złoto i ornamenty. Pamiętajcie również, że elastyczne gałązki są odpowiednie do tworzenia dekoracyjnych wieńców – i to nie tylko świątecznych, lecz także tych, które zdobią stoły, komody i ściany na co dzień. Możecie też wykorzystać je w charakterze elementu obrazów 3D z suszonych kwiatów czy do kompozycji roślinnych w szkle.

Eukaliptus stabilizowany nie bez powodu jest ulubieńcem florystów. A czy wiecie, że jego zielone pędy symbolizują obfitość, bezpieczeństwo i ochronę przed złem? Może więc tym bardziej warto zaprosić go do swojego domu albo uczynić przewodnim motywem dekoracji ślubnych?

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl