Modne suszki - bawełna
10-11-2023 • Kwiaty suszone, Trendy

Modne suszki - bawełna

Była znana ludzkości ok. 7000 lat przed naszą erą. Jej włókna służą do produkcji najpopularniejszej tkaniny na świecie, a z nasion produkuje się olej. Floryści z kolei, bez owijania w bawełnę, przyznają, że jej puchate kwiatostany inspirują ich do tworzenia rozmaitych kompozycji – od minimalistycznych, po okazałe. Panie i panowie, przed Wami… Suszona bawełna! Dowiedzcie się więcej na temat tej wyjątkowej rośliny i zaproście ją do siebie. Naprawdę warto.

Gdzie uprawia się bawełnę?

Chociaż najstarsze ślady wykorzystania bawełny odkryto w meksykańskich jaskiniach, dziś jej największym dostawcą są Stany Zjednoczone i Izreael. Trudno natomiast stwierdzić, skąd dokładnie pochodzi roślina. W tej kwestii zdania naukowców są mocno podzielone – najczęściej wymienia się Amerykę Północną lub Południową oraz Indie. Pewne jest jednak, że obecnie bawełna jest spotykana na każdym kontynencie poza Antarktydą. Najlepiej rośnie w klimacie tropikalnym, subtropikalnym, a także umiarkowanym, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Lubi żyzne gleby, dobrze nawodnione w okresie intensywnego wzrostu i suche w czasie dojrzewania owoców. Co ciekawe, ostatnio w Polsce modna stała się uprawa bawełny w doniczkach. Pamiętajcie jednak, że jest ona dość skomplikowana. Dlatego, jeśli macie słabość do rośliny, o wiele lepszym pomysłem jest sięgnięcie po suszone gałązki bawełny.

Jak wyglądają krzewy bawełny?

A jak wygląda bawełna w naturze? To dość niewielki krzew dorastający do wysokości ok. 1 metra. Posiada dłoniasto klapowane liście osadzone na długich ogonkach. Kwiaty w większości odmian przybierają kolor żółty, a ich forma jest podobna do kwiatów hibiskusa, z którym bawełna jest spokrewniona. Dla florystów i osób szukających oryginalnych dekoracji najważniejsze są jednak owoce bawełny. Przyjmują postać torebek, które po dojrzeniu pękają, odkrywając drobne nasiona. Okryte długimi włoskami, prezentują się niezwykle efektownie i dostarczają mnóstwo florystycznych inspiracji. Co więcej, bawełna ma neutralne barwy, więc doskonale współgra z kolorystyką różnorodnych suszków. To powoduje, że nietrudno o pomysły na kreatywne kompozycje kwiatowe. Jakie?

Suszona bawełna – idealna dekoracja wnętrza

Suszona bawełna z powodzeniem spisze się jako ozdoba wnętrza. Jej gałązki mają stonowaną kolorystykę i oryginalny pokrój, co sprawia, że pasują zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych przestrzeni. Tworzą piękne kompozycje z suszkami w chłodnych, jak i ciepłych barwach, a także z roślinami bielonymi. Wspaniale prezentują się solo – wstawione do ceramicznego wazonu albo umieszczone w prostym naczyniu z przezroczystego szkła. Bawełnę można też łączyć z innymi suszkami. Roślina tworzy wspaniały duet ze stabilizowanym eukaliptusem. W tym zestawieniu prezentuje się niezwykle elegancko. Możecie również połączyć ją z suszonymi liśćmi palmy albo dołączyć do niej trawę pampasową czy dmuszka jajowatego. Podpowiadamy Wam, że suszona bawełna doskonale sprawdzi się w bukietach całorocznych, jak i sezonowych. Nie bez powodu jest określana przez florystów mianem „zimowej księżniczki”. Jeśli więc poszukujecie oryginalnego stroika na Boże Narodzenie, sięgnijcie po gałązki suszonej bawełny. Dołączcie do nich szyszki i gałązki sosny lub przyprószcie białym brokatem, a efekt z pewnością pozytywnie Was zaskoczy.

zdjęcie po lewej: Kulikowska Ceramics, 33 Creators

Suszona bawełna – nie tylko na bukiety

Oczywiście potencjał suszonej bawełny nie ogranicza się wyłącznie do bukietów. Wiedzcie, że jest to niesłychanie wszechstronna roślina. Wspaniale wygląda w kompozycjach pod szkłem albo we flower boxach. Więcej informacji o tych ostatnich znajdziecie tutaj. Możecie też dołączyć ją do obrazów 3D albo znaleźć dla niej miejsce w makramie. Pięknie prezentują się ponadto wianki zrobione z suszonej bawełny. Podpowiadamy, że do tego celu najlepiej wykorzystać bazę z wikliny albo słomy, która pozwoli łatwo przymocować pojedyncze bawełniane owocniki. Jak sami widzicie, możliwości jest naprawdę dużo.

Kwiaty suszonej bawełny w ślubnej odsłonie

Pamiętajcie również o tym, że suszona bawełna zda egzamin nie tylko podczas dekoracji domu czy biura. To także wspaniała roślina na… Ślubne bukiety. Jest wręcz niezastąpiona dla panien młodych, które decydują się na uroczystość w stylu boho. Fantastyczne dopełnienie gałązek bawełny stanowią trawy i zboża – w tym nieustannie modna trawa pampasowa. Kwiaty suszonej bawełny doskonale wyglądają też w towarzystwie żywych roślin. Można śmiało łączyć je z różami, eustomą, a nawet storczykami. W takiej postaci będą idealne na wesele w każdym stylu – od nowoczesnego, przez rustykalny, na trendach glamour kończąc.

Bawełna suszona – niezastąpiona w dekoracjach weselnych

Poza bukietem dla panny młodej suszona bawełna sprawdzi się do dekoracji kościoła i sali weselnej. Może być elementem kompozycji zdobiących ołtarz. Pojedyncze gałązki suszonej bawełny wstawione do szklanych buteleczek będą wspaniałą dekoracją stołu. Suszoną bawełnę można też umieścić na ściankach, w bukietach na stole prezydialnym albo instalacjach podwieszanych pod sufitem. Podpowiadamy, że suszona bawełna zestawiona z kwiatami w chłodnych kolorach, przede wszystkim w odcieniach niebieskiego, stworzy wspaniałą oprawę na ślub odbywający się zimą. Będzie doskonale harmonizować z aurą za oknem i sprawi, że uroczystość nabierze magicznego charakteru.

Jeśli kochacie kwiaty, suszona bawełna z pewnością skradnie Wasze serca. To piękna i bardzo oryginalna roślina. Wystarczy na nią spojrzeć, aby poczuć miękkość i ciepło. Dlatego śmiało zaproście ją do swoich wnętrz – to świetny sposób na to, aby błyskawicznie zagościł w nich przytulny klimat.

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl