Kwiaty w ślubnych tradycjach i zwyczajach
Kwiaty od wieków towarzyszą ludziom w najważniejszych momentach życia. Nie może więc zabraknąć ich również na ślubie. W tym przypadku pojawiają się w różnych odsłonach. Tworzą bukiet panny młodej i pozwalają stworzyć przypinkę do butonierki pana młodego. Są najpiękniejszym podziękowaniem dla rodziców i wspaniałym dodatkiem do prezentu dla nowożeńców. Wyrażają więcej niż słowa i sprawiają, że uroczystość po prostu zyskuje piękną oprawę. Chcesz poznać ślubne tradycje związane z kwiatami? Pozostań więc z nami jeszcze przez chwilę.
Kwiaty podczas ceremonii ślubnej – modne od wieków
Kwiaty są z ludźmi od zarania dziejów. Już starożytne cywilizacje sięgały po nie, aby zaakcentować podniosłość chwili. Kwiatami ozdabiano miejsca zaślubin. Towarzyszyły one również młodej parze – nie tylko kobiecie, ale także mężczyźnie. W zależności od epoki i kultury mogły przybierać formę bukietu, wianka albo girlandy. Kwiatami obsypywano też nowożeńców albo wręczano im piękne kompozycje. I chociaż minęło wiele lat, a „branża ślubna” na przestrzeni wieków mocno ewoluowała, tym, co pozostało w niej niezmienne, są… No właśnie, kwiaty!
I trudno się temu dziwić. Chyba zgodzisz się ze stwierdzeniem, że kwiaty są nie tylko piękne, subtelne i eleganckie, ale także niosą ogromny przekaz. Są po prostu odzwierciedleniem uczuć. Sprawiają, że wszystko wokół staje się przyjemniejsze i bardziej radosne. Czy nie o to właśnie chodzi podczas ceremonii ślubnej?
Bukiet panny młodej – kto powinien go zorganizować i jakie kwiaty sprawdzą się najlepiej?
Na uroczystości zawarcia związku małżeńskiego nie może zabraknąć oczywiście bukietu panny młodej. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest on jedynie dodatkiem, podkreślającym urok stylizacji. Nic bardziej mylnego. Ślubna wiązanka służy także do wyrażenia uczuć pana młodego względem wybranki. Symbolizuje miłość, wierność, oddanie. Z tego względu od lat kultywowana jest tradycja, w której mężczyzna przed uroczystością wręcza przyszłej małżonce bukiet ślubny. Co ciekawe, zgodnie z ludowymi wierzeniami, panna młoda pod żadnym pozorem nie powinna samodzielnie wykonać ślubnej wiązanki, ponieważ wróży to nieszczęście. I chociaż nie od dziś wiadomo, że przesądy lepiej włożyć między bajki, w tym przypadku zdecydowanie lepszą opcją jest pozostawienie inicjatywy panu młodemu.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej uzgodnił on ze swoją drugą połówką, jak powinien wyglądać bukiet ślubny. W ten sposób wiązanka będzie pasować nie tylko do stylizacji panny młodej, ale także do stylu, w jakim jest organizowana uroczystość. Warto też zapoznać się z symboliką kwiatów i w ten sposób bezgłośnie, lecz ze szczerego serca wyartykułować swoje uczucia. Zastanawiasz się, jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na bukiet ślubny? Odpowiedź brzmi: wszystkie z wyjątkiem tych, które są zarezerwowane dla florystyki funeralnej – przykładem są chryzantemy. Jeśli pan młody chce zrobić narzeczonej niespodziankę, może pokusić się o zamówienie wiązanki ślubnej z roślin, które ukochana najbardziej lubi.
Zatrzymajmy się przy kwiatach jeszcze na chwilę. Przez lata jedyną słuszną opcją w kategorii bukietów ślubnych były żywe rośliny. Ale tak, jak wspomnieliśmy, trendy ślubne ewoluują. W dobie mody na wesela w stylu boho, rustykalnym czy glamour, do branży z rozmachem wkraczają też… Stabilizowane i suszone kwiaty. Pięknie prezentują się solo albo w duecie z ciętymi roślinami. Bogactwo gatunków i barw sprawia, że floryści mogą garściami czerpać z nich inspiracje. Bezdyskusyjnym atutem suszków w bukietach ślubnych jest to, że przez całą ceremonię zachowują piękny wygląd. A kiedy zgasną światła i nowożeńcy wkroczą na nową drogę życia, wówczas bukiet albo chociaż jego elementy staną się wspaniałą ozdobą każdego wspólnie spędzonego dnia.
Kwiaty w butonierce – elegancka tradycja, która przetrwała stulecia
Oczywiście bukiet panny młodej to numer jeden w kwiatowych tradycjach ślubnych. Nie można jednak zapominać o tym, że kwiaty są również obowiązkowym elementem outfitu pana młodego. Tradycja przypinania kwiatów do butonierki ma swoje korzenie w epoce wiktoriańskiej, kiedy każdy elegancki mężczyzna nosił je podczas ważnych wydarzeń. Szlachcice i arystokraci ozdabiali butonierki kwiatami nawet na co dzień. Dziś zwyczaj ten pozostał żywy jedynie w modzie ślubnej.
Kto przypina kwiaty do butonierki pana młodego?
Tradycja głosi, że powinna to zrobić przyszła żona ewentualnie świadkowa podczas błogosławieństwa udzielanego przez rodziców. Co ważne, po ceremonii, czyli po wyjściu z kościoła lub urzędu, kwiaty należy przepiąć z butonierki do kieszonki po prawej stronie marynarki. Tę czynność powinna zdecydowanie wykonać świeżo upieczona żona.
Warto także pamiętać, że w polskiej tradycji ślubnej kwiaty w butonierce powinien nosić również świadek. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób będzie wyróżniał się wśród gości, więc każdy będzie wiedział, że może zwrócić się do niego po pomoc w kwestiach organizacyjnych. Zgodnie z tradycją, kwiaty do butonierki powinna przypiąć świadkowi panna młoda, chociaż dziś coraz więcej par odchodzi od tego zwyczaju i świadek z pomocą mamy, siostry czy świadkowej umieszcza bukiecik w butonierce. Z kolei dla świadkowej zwykle przygotowuje się maleńki bukiecik, spójny z wiązanką panny młodej. W ostatnich latach bukieciki są coraz chętniej zastępowane przez korsarze, które są o wiele bardziej wygodne, ponieważ pozostawiają wolne ręce – na wypadek, gdyby trzeba było poprawić pannie młodej niesforny welon czy ułożyć tren.
Kwiaty w podziękowaniu dla rodziców – jakie kompozycje wybrać i jak je wręczyć?
Kwiaty pojawiają się też często podczas przyjęcia weselnego. Kiedy? W chwili, gdy młoda para dziękuje rodzicom za wszystkie minione lata i trud włożony w wychowanie. Bez względu na to, że obecnie istnieje mnóstwo pomysłów na to, jak podziękować rodzicom, kwiaty nadal pozostają numerem jeden i są najchętniej wybierane. Dlaczego? To proste: są po prostu urocze i zawsze wywołują zachwyt oraz wzruszenie.
Pamiętaj jednak, że na przestrzeni lat powstało wiele wariacji na temat klasycznego bukietu dla rodziców na ślub. Oczywiście tradycyjne wiązanki nadal są w modzie i nieustannie wywołują rumieńce na twarzy. Coraz częściej jednak nowożeńcy sięgają po kosze z kwiatami albo flower boxy. W obu tych przypadkach można liczyć na dłuższą żywotność kwiatów. W tym miejscu zatrzymajmy się na chwilę. Jeśli szukasz pomysłu na podziękowanie dla rodziców na ślubie, rozważ wybór roślin stabilizowanych albo suszonych. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się wieczne róże. Pięknie prezentują się na przykład w kompozycjach pod kloszem. W drugim przypadku możesz z kolei sięgnąć po bukiet z suszków, który dodatkowo stanie się piękną pamiątką uroczystości. A jak wręczyć rodzicom kwiaty? Zgodnie z tradycją, to pan młody powinien przekazać je na ręce mamy i teściowej.
Kwiaty w prezencie dla pary młodej – hit czy przeżytek? Zdecydowanie to pierwsze!
Kwiaty podczas ceremonii zaślubin otrzymuje oczywiście również para młoda. Ta piękna tradycja w ostatnich latach została przyćmiona przez inne zwyczaje. Warto jednak ją podtrzymywać. Dlaczego? Po prostu: dlatego, że wszyscy lubimy otaczać się pięknem, a kwiaty są jego ucieleśnieniem. Wyrażają najwspanialsze emocje, bezsłownie życzą pomyślności na nowej drodze życia i sprawiają, że uroczystość zyskuje jeszcze bardziej podniosły charakter. Wręczając je nowożeńcom, warto jednak pamiętać o zasadzie savoir-vivre’u.
Jak podać bukiet nowożeńcom?
Zgodnie z nią to mężczyzna przekazuje kwiaty pannie młodej. Jeśli para gości przygotowała również prezent, wręcza go kobieta panu młodemu. Kwiaty podczas składania należy trzymać w lewej ręce tak, aby móc uścisnąć dłoń osoby, której składa się życzenia. Następnie konieczne jest przełożenie bukietu do prawej ręki i podanie go pannie młodej tak, aby mogła oprzeć go na lewym przedramieniu. Warto również pamiętać o tym, że kwiaty zwykle wręcza się po ceremonii – po wyjściu z kościoła lub urzędu albo na sali weselnej – tuż przed rozpoczęciem przyjęcia. O tym aspekcie zwykle informują państwo młodzi lub świadkowie.
Niemiecki poeta, Friedrich Ruckert, zwykł mawiać, że tam, gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce rozkwitnie. Życzmy więc sobie, aby na ceremoniach ślubnych pojawiało się jak najwięcej kwiatów. I niech zwiastują rozkwit szczęścia i pomyślności dla dwojga ludzi, którzy od tej chwili będą podążać tą samą ścieżką i spoglądać w tym samym kierunku.