Kwiaty suszone na przestrzeni wieków
02-09-2021 • Kwiaty suszone, Florystyka

Kwiaty suszone na przestrzeni wieków 

Kwiaty suszone na przestrzeni dziejów cieszyły się czasami wielkiej świetności na przemian z tymi, w których ich zastosowanie chwilowo zastępowane było innymi dekoracjami. Tym zasuszonym skarbom natury bardzo często przypisywane było znaczenie symboliczne, a kompozycje z nich tworzone różniły się w zależności od kultury i szerokości geograficznej. W jaki sposób suszki zdobyły popularność, która trwa do dziś? 

Suszone kwiaty w starożytności 

Działania mające na celu utrwalanie kwiatów podejmowane były od czasów starożytnych. Na Bliskim Wschodzie kości prehistorycznego człowieka odkryte zostały wraz z delikatnymi, dzikimi kwiatami, które najprawdopodobniej złożone zostały w hołdzie dla bliskiej osoby. Również w egipskich grobowcach znaleziono kwiaty o jasnych i żywych kolorach. Ich wiek datuje się na około 4000 lat! Starożytni suszonych kwiatów używali do tworzenia perfum i kosmetyków.

 źródła: The Metropolitan Museum of Arts, Jean-Pierre Dalber via Wikimedia Commons

Japońska Oshibana 

Japończycy stworzyli formę sztuki o nazwie Oshibana, która polega na suszeniu kwiatów na płasko (tzw. metodą zielnikową), aby zachować piękno i naturalny wygląd rośliny, z których następnie tworzono artystyczne kompozycje. Stworzenie takiego dzieła wymagało nie lada precyzji, stąd mówiono, że Oshibana uczy cierpliwości i koncentracji, dodatkowo podkreślając harmonię człowieka z naturą. Oshibany powróciła do popularności pod koniec XIX i w XX wieku, gdy tworzono rozbudowane księgi pamiątkowe łączące fotografie świetnych miejsc z kwiatami zebranymi w tych miejscach. 

 źródła: whrs.org, pmlydon.com

Kwiaty w epoce wiktoriańskiej 

W XVI wieku suszenie kwiatów stało się popularnym hobby w Anglii, a pod koniec epoki elżbietańskiej rośliny zaczęto używać już nie tylko w celach medycznych, lecz również dekoracyjnych - zdobiły biżuterię, wachlarze czy rękawiczki. W epoce wiktoriańskiej, gdy kryza zastąpiona została koronkowymi kołnierzykami, popularność zdobywały kwiaty na piersi. Również w tym czasie poszczególnym gatunkom kwiatów przypisywane było konkretne znaczenie, a wręczenie takiego bukieciku drugiej osobie niosło ze sobą metaforyczny przekaz. 

Bukiet makartowski - historyczna kompozycja z wykorzystaniem elementów suszonych

Dziewiętnastowieczny Wiedeń wniósł wiele do popularyzacji kwiatów suszonych, szczególnie za pośrednictwem malarza Hansa Makarta poprzez tzw. bukiet makartowski, który wprowadził aspekt przestrzenny do układów bukietowych lecz również był prekursorem zastosowania suszonych liści paproci, palm, traw, piór oraz utrwalonych kwiatów. 

 źródła: artdone.wordpress.com, mutualart.com

Dekoracje z suszu w czasach I wojny światowej 

Do I wojny światowej kwiaty suszone były dekoracją lubianą i często spotykaną na europejskich salonach. Zaczęły powstawać firmy specjalizujące się w produkcji i eksporcie suszu, a z czasem na rynku pojawiły się również egzotyczne odmiany kwiatów suszonych. 

Powrót na salony - suszki współcześnie

Wraz z pojawieniem się na rynku ogromnych ilości kwiatów sztucznych, popularność suszu zmalała. Wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej i stopniowym odchodzeniem od produktów z tworzyw sztucznych, kwiaty ponownie zyskują na popularności. Klienci doceniają ich trwałość, różnorodność, a przy tym naturalność będącą dobrą alternatywą dla kwiatów sztucznych. 

 źródło: Blosmi, Pinterest

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl