Cuda z suszonych kwiatów, czyli jak zrobić wianek na drzwi
17-10-2022 • Inspiracje, Porady, Rękodzieło

Cuda z suszonych kwiatów, czyli jak zrobić wianek na drzwi

Wianki, wieńce, wianuszki. To dekoracje, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeszcze kilka dekad temu były standardową ozdobą domu. Zapomniane na wiele lat, dziś powracają w wielkim stylu. I udowadniają, że znakomicie wpisują się w każdą aranżację – nie tylko rustykalną czy vintage, ale także nowoczesną, prowansalską, shabby chic i wiele innych. A dodatkowo wspaniale oddają klimat panującej właśnie pory roku. Wianki są przy tym bardzo uniwersalne. Można zawiesić je na drzwiach, oknie, ścianie albo po prostu położyć na stole czy komodzie. Spoglądając na okazałe wianki, aż trudno uwierzyć, że są niesamowicie łatwe do wykonania. Jeśli zatem brakuje Wam pomysłu, jak spędzić weekend albo szukacie inspiracji na kreatywny wieczór – solo, z partnerem czy przyjaciółmi, zachęcamy Was do wykonania wianka. Z czego? Oczywiście z suszonych kwiatów – o wiele trwalszych od żywych roślin i dużo bardziej eleganckich niż sztuczne kwiaty.

Wianki na drzwi – najpiękniejsze są te, które wykonacie samodzielnie

Jeśli zależy Wam na tym, aby szybko udekorować dom albo po prostu nie macie plastycznej smykałki, możecie oczywiście sięgnąć po gotowe wianki. Szczerze Was jednak zachęcamy, abyście spróbowali wykonać je samodzielnie. Przekonacie się, że jest to bardzo relaksujące zajęcie, które pozwala na chwilę oderwać się od przyziemnych spraw. Wianek na drzwi tworzony z rodziną zacieśnia więzi, a komponowany z przyjaciółmi jest fantastycznym pomysłem na kreatywne spędzenie czasu w towarzystwie. W dodatku wieniec dekoracyjny, który sami zrobicie jest czymś więcej niż ozdobą. Za każdym razem, kiedy na niego spojrzycie, poczujecie dumę, że stworzyliście coś tak pięknego. A bijąca z niego dobra energia sprawi, że dzień po prostu stanie się piękniejszy.

Stroik na drzwi – jak zrobić go krok po kroku?

Jak wykonać wianek z suszonych kwiatów? Zacznijcie od przygotowania materiałów. Potrzebne będą:

Prawda, że niewiele? Podpowiadamy Wam, że do wyboru macie rozmaite stelaże na wianki. Dużą popularnością cieszą się modele wykonane z wikliny, znakomicie wpisujące się w tradycyjne wnętrza. Jeśli spryskacie je białą farbą, zyskacie świetną bazę dla wianka prowansalskiego z suszoną lawendą. Możecie także pokusić się o stelaż z gałązek albo mchu powleczonego siatką. W nowoczesnych wnętrzach wspaniale będą prezentować się wianki z suchych kwiatów przymocowanych do metalowych obręczy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po ringi ze styropianu czy gąbki florystycznej, do których można przymocować nie tylko kwiaty i trawy, ale owoce albo inne ozdoby – muszelki, rozgwiazdy, cekiny i wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Wybierając stelaże z gąbki, możecie po prostu powbijać rośliny w podłoże bez konieczności użycia drutu. Pamiętajcie też o tym, że sięgając po styropianowe obręcze warto przed przymocowaniem roślin pokryć je mchem albo wstążką tak, aby zamaskować bazę wianka.

Jakie suszone kwiaty są odpowiednie na wianek?

Wszystkie albo prawie wszystkie. Wybór należy do Was. Pięknie będą prezentować się złociszek, suchlin czy kocanki. Możecie też sięgnąć po „zbite” kwiatostany anafalisa, mimozy, zatrwianu czy krwawnika. Na wianku świetnie będzie wyglądać gomfrena, a nawet celozja czy kraspedia. Z kolei klimat jesieni znakomicie odda ogniście pomarańczowa miechunka. Jeśli lubicie delikatne ozdoby, możecie pokusić się o wianek z drobnych kwiatów gipsówki czy gliksji. Oczywiście wianek możecie wykonać z samych kwiatów. Sugerujemy jednak, żebyście postarali się wpleść także suszone trawy albo zboża. Pszenżyto, owies, sorgo, trawa pampasowa, dmuszek jajowaty i oczywiście ostnica nadadzą kompozycji lekkości i świetnie dopełnią kwiaty. A dodatkowo pomogą zakryć puste przestrzenie na stelażu.

Jak wykonać wianek na drzwi z suszonych kwiatów?

Wiecie już jakie materiały przygotować, czas więc przejść do tworzenia wianka. Zarezerwujcie sobie popołudnie i przystąpcie do pracy, postępując zgodnie z naszymi wskazówkami:

  1.     Przymocujcie drut do obręczy, mocno go skręcając. Odetnijcie nadmiar drutu.
  2.     Potnijcie gałązki suchych roślin na mniejsze części – takie, które łatwo przymocujecie do wianka. Opcjonalnie możecie zebrać je w małe bukieciki.
  3.     Przyłóżcie pojedyncze gałązki lub bukieciki do stelaża i przymocujcie je drutem florystycznym, owijając dookoła obręczy. Nie odcinajcie drutu.
  4.     Nałóżcie kolejną gałązkę lub bukiecik w taki sposób, aby zamaskować drut i mocno ją przymocujcie. Postępujcie tak do chwili, kiedy stwierdzicie, że Wasz wianek jest gotowy, pamiętając o tym, aby drut był odpowiednio naprężony.
  5.     Na koniec przyłóżcie gałązkę suszonej rośliny tak, żeby jak najlepiej przysłonić mocujący ją drut. Przymocujcie kwiat, odetnijcie drut i załóżcie go od spodu pomiędzy ostatnią pętelkę.
  6.     Gotowe!

Nasza rada: Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z tworzeniem wianków z suchych roślin, na początek najlepiej sprawdzi się metalowa obręcz. Jest wąska i nie nastręcza żadnych trudności w przymocowywaniu roślin. Wygląda przy tym lekko i delikatnie. Fragment obręczy można owinąć taśmą florystyczną - dzięki temu suszki nie będą ślizgać się po jej powierzchni. Jeśli natomiast metal nie współgra z Waszą aranżacją, poszukajcie obręczy wykonanej z drewna lub wikliny.

Na naszym kanale YouTube znajdziecie krótki film, w którym florysta Pan Kwiaciarz prezentuje krok po kroku jak wykonać wianek na metalowej obręczy. Link do filmu znajdziecie TUTAJ.

Wianki na drzwi – co oprócz kwiatów sprawdzi się w kompozycji?

Suszki to oczywiście podstawa przy tworzeniu dekoracyjnych wianków. Możecie też pójść o krok dalej i sięgnąć po dodatkowe elementy ozdobne. Nam bardzo podobają się pawie pióra albo kawałki juty. Świetnie spiszą się także satynowe wstążki. W przypadku wianków wykonywanych na styropianowych ringach czy obręczach z wikliny możecie umieścić rozmaite owoce. Suszone plastry pomarańczy, małe rajskie jabłuszka, jesienne kasztany, owoce jarzębiny czy dzikiej róży zdadzą egzamin na piątkę z plusem. Jeśli natomiast poszukujecie inspiracji na dekoracje w marynarskim stylu, pamiętajcie, że na wianki z suszonych roślin można też przykleić muszelki, rozgwiazdy, a nawet maleńkie buteleczki zamknięte korkiem i skrywające kartki symbolizujące list dawno temu rzucony w morskie fale.

Wianki z suszonych kwiatów szturmem podbijają serca miłośników ciekawych dekoracji wnętrz, dumnie prezentując się na ścianach, drzwiach czy komodach. Te wykonane samodzielnie, cieszą oczy podwójnie. Dlaczego? Ponieważ najlepiej odpowiadają na nasze oczekiwania. Bo przecież gdyby było odwrotnie, wyglądałyby zupełnie inaczej…

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl