Jak fotografować kwiaty?
20-05-2024 • Porady, Florystyka

Jak fotografować kwiaty?

Są niezwykle fotogeniczne, więc kiedy na nie patrzysz, odruchowo wyciągasz telefon, aby zrobić im zdjęcie. Kwiaty, bo o nich mowa, pozwalają stworzyć naprawdę zachwycające kadry. Dzięki temu masz możliwość uchwycenia i zatrzymania ich ulotnego piękna. Co więcej, możesz przyczynić się do tego, aby na fotografii prezentowały się równie pięknie, jak na żywo. Dlatego pomyśleliśmy, że podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami i podpowiemy, jak robić piękne zdjęcia kwiatów. Jeśli masz ochotę je poznać, po prostu pozostań z nami przez chwilę.

Fotograf florystyczny czy florysta fotograf?

Dlaczego warto nauczyć się fotografowania kwiatów? Przede wszystkim dla siebie. W ten sposób na długie lata uwiecznisz bukiet wręczony na ważną okazję czy zrobiony samodzielnie z polnych kwiatów albo inną kompozycję florystyczną, która po prostu Cię zachwyciła. Później pokażesz ją bliskim i znajomym, przywołując wspaniałe wspomnienia.

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku profesjonalistów. Sztuka fotografowania kwiatów w ich przypadku staje się wręcz obligatoryjną umiejętnością. Dlaczego? Ponieważ pozwala stworzyć piękne portfolio i zaprezentować prace klientom. Pewnie pomyślisz, że przecież zawsze można poprosić o pomoc profesjonalnego fotografa. Otóż w tej kategorii nie do końca zda to egzamin. Po pierwsze tylko Ty wiesz, które elementy Twojej kompozycji są najciekawsze, więc na nich możesz skupić uwagę. Po drugie mając umiejętności fotograficzne, możesz wykonać zdjęcie zawsze i wszędzie. To szczególnie ważne w przypadku kwiatów, które po prostu nie mogą, nie chcą albo nie lubią czekać.

Zanim naciśniesz spust migawki, zwróć uwagę na tło

Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby wiedzieć, jak ważne w fotografii jest tło. Dlatego to właśnie ono powinno być pierwszym czynnikiem, na który zwrócisz uwagę podczas fotografowania kompozycji florystycznej. Pamiętaj – nie może być w tym przypadku mowy o tzw. brudnym kadrze. To zagracone tło, które odwraca uwagę od głównych bohaterów zdjęcia, czyli od kwiatów i sprawia wrażenie, że zdjęcie jest przypadkowe albo chaotyczne. Zanim więc naciśniesz spust migawki, po prostu je uporządkuj.

Zastanawiasz się jakie tło – jednolite czy artystyczne, sprawdzi się lepiej dla kompozycji z kwiatów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli chcesz, aby wzrok odbiorcy skupił się wyłącznie na roślinach i każdym szczególe bukietu – wybierz pierwszą opcję. Zależy Ci na tym, aby wywołać przyjemne doznania estetyczne u osoby oglądającej fotografię? Poszukaj więc ciekawego tła dopasowanego do charakteru kompozycji. W ten sposób zdjęcie, podobnie jak ona, stanie się małym dziełem sztuki i wyróżni się na tle fotografii wykonanych przez konkurencję.

Z czego zrobić jednolite tło dla kompozycji florystycznej

Stawiasz na opcję numer jeden, ale nie wiesz, gdzie znaleźć jednolite tło? Możesz wykonać je samodzielnie. Do tego celu sprawdzi się duży stół nakryty czystym, niepogniecionym obrusem i przystawiony do ściany. Najlepiej, aby jej kolor był jak najbardziej zbliżony do barwy zasłony. Możesz też wykorzystać płachtę tkaniny zamocowaną tymczasowo do ściany i opadającą na podłogę lub wykonać zdjęcie na tle zasłony albo ekranu służącego do wyświetlania slajdów z rzutnika. Dobrym pomysłem mogą okazać się arkusze brystolu – jeden rozłożony na stole czy podłodze, a drugi oparty o ścianę bądź sfotografowanie kompozycji w lustrze. Ale uwaga! W żadnym z tych przypadków nie mogą być widoczne krawędzie tła.

Nasza rada: pod żadnym pozorem nie wykonuj zdjęć kompozycji na wykładzinie dywanowej, płytkach podłogowych czy kostce brukowej. To prosta droga do tego, aby po prostu zepsuć zdjęcie i sprawić, że będzie wydawało się przybrudzone.

Podpowiadamy również, że odcień tła powinien być dobrany do kolorów w kompozycji florystycznej. W tym przypadku możesz posłużyć się znaną Ci teorią barw, o której pisaliśmy na naszym blogu w artykule: Teoria barw we florystyce. Bezpieczną opcją jest też sięgnięcie po neutralne białe tło. Ale uwaga! Aby uzyskać efekt śnieżnej bieli, konieczne jest wykonywanie zdjęcia przy profesjonalnym oświetleniu. W przeciwnym wypadku efekt będzie daleki od oczekiwanego, tło będzie wyglądać na poszarzałe i poplamione. Z tego względu bezpieczniejszą opcją, szczególnie dla jasnych kwiatów, wydaje się czerń. Rośliny na jej tle prezentują się niesamowicie elegancko. To szczególnie istotne, jeśli tworzysz portfolio swoich prac.

Kompozycja florystyczna na ciekawym tle? Jesteśmy na TAK!

A może wybierasz opcję numer dwa i zastanawiasz się, gdzie znaleźć urozmaicone tło? Inspiracji szukaj w naturze. Ogród, park, łąka albo las to miejsca, w których z pewnością znajdziesz ciekawe kadry. Nie bój się także fotografowania kompozycji na tle skał, ściany z drewnianych desek, czerwonej cegły albo w ośnieżonej scenerii. Pamiętaj jedynie o tym, aby dopasować je do charakteru kompozycji. Przykład: o ile wieniec adwentowy będzie pięknie wyglądał sfotografowany na śniegu, o tyle kompozycja wielkanocna doskonale zaprezentuje się na tle trawnika i krzewów w ogrodzie. Podpowiadamy, że ciekawym rozwiązaniem jest fotografowanie kompozycji florystycznych w miejscu ich przeznaczenia.

Jak wykonać piękne kadry kompozycji florystycznych, czyli o kadrowaniu słów kilka…

W fotografii – nie tylko florystycznej, tło idzie w parze z kadrowaniem, czyli decyzją osoby robiącej zdjęcie, dotyczącą tego, co powinno się na nim znaleźć. Kadrowanie można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym jest odpowiednie ustawienie aparatu przy wykonywaniu fotografii. Drugim jest obróbka zdjęcia w odpowiednim programie graficznym, pozwalająca na „odcięcie” elementów, które nie powinny się na nim znaleźć.

Aby zdjęcie prezentowało się atrakcyjnie pod względem wizualnym, warto zadbać przede wszystkim o jak najlepsze wypełnienie kadru. Zupełnie niewskazane są duże, puste przestrzenie, które po prostu odciągają od niej wzrok. Jeśli jednak stawiasz pierwsze kroki w fotografii florystycznej, dobrą praktyką może być zostawianie nieco większego marginesu tła wokół pracy, a następnie przycięcie zdjęcia w programie graficznym. W ten sposób unikniesz sytuacji odwrotnej, czyli tzw. ciasnego kadru, w którym zbyt mała ilość tła wokół pracy obniża jej wartość estetyczną. Zawsze zwracaj baczną uwagę, czy jakiś element kompozycji nie został przycięty. W kadr nie powinny wchodzić też ucięte fragmenty obiektów sprawiających wrażenie, jakby był niedomknięty.

Ciekawostka: czy wiesz, że w przypadku prac wielkoformatowych możesz wykonać zdjęcie z całkowicie zapełnionym kadrem – bez tła. W ten sposób pokażesz najciekawsze fragmenty kompozycji, prezentując odbiorcy jej teksturę i zachęcając go do przyjrzenia się detalom. Koniecznie jednak zwróć uwagę, czy fotografia nie wyeksponowała mankamentów i niedociągnięć. Pozostałości gorącego kleju czy wystający drut florystyczny całkowicie psują efekt.

Pokaż kwiaty w dobrej perspektywie

Na koniec przyjrzyjmy się perspektywie fotografowania kompozycji florystycznych. To nic innego jak kąt, pod jakim ustawimy aparat. Pamiętaj, że fotografowanie „na wprost” nie jest jedynym słusznym wyborem. Wręcz przeciwnie. Zadaniem perspektywy jest pokazanie najważniejszych elementów kompozycji i ukrycie tych, których nie chcesz zaprezentować. Dlatego właśnie warto czasem poeksperymentować i znaleźć taki kąt, który będzie najbardziej odpowiedni. W dobie fotografii cyfrowej dobrym pomysłem może okazać się wykonanie wielu zdjęć i wybór tego, które finalnie najlepiej się zaprezentuje. A oto kilka ogólnych zasad, które na początek mogą okazać się na wagę złota:

  • Bukiety – najlepiej fotografować je centralnie i lekko z góry. Im bardziej zaokrąglona kompozycja, tym niżej możesz umieścić aparat, ale obiektyw nie powinien schodzić poniżej miejsca wiązania. Im mniej zaokrąglona kopuła bukietu, tym obiektyw powinien znajdować się wyżej.
  • Wieniec – w przypadku klasycznych wieńców, w których poszczególne elementy są osadzone na tej samej wysokości, zdecydowanie najlepsza jest perspektywa z góry. Uważaj jednak, aby nie przekrzywić aparatu, ponieważ wówczas symetria wieńca zostanie zaburzona, co może okazać się nieatrakcyjne wizualnie. Jeśli natomiast chcesz sfotografować wieniec wielopoziomowy (np. adwentowy – ze świeczkami) albo taki, w którym istotną rolę odgrywają elementy na bokach korpusu, dobrym pomysłem jest ustawienie aparatu lekko z góry i od przodu albo z boku. Pamiętaj, że światło wieńca musi być widoczne na zdjęciu. 
  • Kompozycje w naczyniu – jeśli są zwarte i wykonane z kwiatów o niezbyt dużej różnicy wysokości, najlepiej fotografować je lekko z góry i lekko z boku. Z kolei wysokie kompozycje lub te umieszczone na kolumnach powinny być fotografowane od frontu i z poziomu środka ich wysokości. Niskie i podłużne kompozycje możesz natomiast fotografować zarówno dość mocno z góry i od przodu, jak i z dołu. Aby uniknąć pustych przestrzeni, warto ustawić je po skosie kadru.

Brzmi świetnie, ale co zrobić, kiedy praca jest po prostu gabarytowa i już samo zmieszczenie jej w kadrze jest nie lada wyczynem? O ukazaniu szczegółów nie wspominając. Ogólna zasada głosi przecież, że im większa kompozycja, tym jej szczegóły są mniej widoczne na zdjęciu. Sposobem na poradzenie sobie z sytuacją może być:

  • Kolaż – czyli wykonanie kilku zdjęć – jednego przedstawiającego całą pracę i kilku ukazujących jej najciekawsze fragmenty, a następnie połączenie ich w ciekawą wizualnie całość.
  • Fotografia sekwencyjna – polegająca na wykonywaniu zdjęć pracy z coraz większego przybliżenia do kompozycji. W ten sposób pierwsze zdjęcie oddaje jej całościowy pokrój – a kolejne – pozwalają dostrzec detale.

Mogłoby się wydawać, że w fotografii nie ma nic prostszego niż wykonywanie zdjęć kompozycji florystycznych. Ale jak mawiał Neil Leifer: „Czasem najtrudniej jest zrobić najprostsze zdjęcia”. My dodajemy od siebie, że praktyka czyni mistrza i każdy z nas uczy się przez całe życie. A zatem najlepsze, co możesz zrobić, to wziąć aparat do ręki i w oparciu o podstawowe reguły tworzyć fotografie. Przekonasz się, wówczas, że… Każda następna jest lepsza od poprzedniej.

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl