Jak dobrać wazon do kwiatów?
29-08-2024 • Porady

Jak dobrać wazon do kwiatów?

Linda Solegato często powtarzała, że kwiaty dają tlen nie tylko naszym płucom, ale także naszej duszy. Być może właśnie z tego względu tak chętnie są zapraszane do domów. Od wieków stanowią jedną z najpiękniejszych dekoracji. Sprawiają, że nawet w środku zimy można poczuć powiew wiosny i lata. Poprawiają samopoczucie i powodują, że na twarzach pojawiają się uśmiechy. Aby jednak kwiaty mogły w pełni zaprezentować swój urok, potrzebują towarzysza, czyli… Brawo, jeśli przyszedł Ci na myśl wazon. Przez chwilę to właśnie on pozostanie głównym bohaterem, wokół którego skupią się poniższe akapity. Masz ochotę poznać go bliżej?

Szklanek i wazonów nigdy nie jest w domu za dużo

Nieważne, czy lubisz maleńkie, romantyczne bukieciki, okazałe kompozycje, czy pojedyncze smukłe kwiaty. Nie ma też znaczenia, czy wolisz cięte rośliny, czy może podążasz za najnowszymi trendami florystycznymi i wybierasz suszki. Wszystkie z nich po prostu wymagają odpowiedniej oprawy, czyli dobrze dopasowanego wazonu. Odpowiednie naczynie pozwoli Ci wyeksponować urok kwiatów. A dodatkowo samo stanie się ozdobą przestrzeni. Zgodzisz się więc, że odgrywa ważną rolę? Nie może więc być wybrane przypadkowo, bez zastanowienia i w pośpiechu.

Mówi się, że szklanek w domu nigdy nie jest zbyt wiele. To prawda. My jednak uparcie sądzimy, że głowa nie boli od przybytku wazonów. Im więcej masz ich w zasięgu dłoni, tym piękniejsze kwiatowe dekoracje możesz stworzyć. Różnorodność naczyń pozwoli Ci bawić się nie tylko kolorem kwiatów, ale także objętością i pokrojem tworzonych z nich kompozycji, ponieważ bez problemu dopasujesz do nich odpowiedni wazon. A zatem może warto po prostu… Zacząć je kolekcjonować?

Kolor wazonu – jaki sprawdzi się najlepiej?

Jak dopasować wazon do kwiatów? Zacznijmy od koloru naczynia. Ogólna reguła mówi, że powinno ono dobrze korespondować z kolorem umieszczonych w nim roślin. Sugeruje się, aby wazon był o kilka tonów jaśniejszy lub ciemniejszy niż barwa przewodnich kwiatów w bukiecie, który chcesz w nim umieścić. Inna reguła z kolei zakłada opozycyjną tonację wazonu w stosunku do kwiatów. To, którą drogą pójdziesz, zależy wyłącznie od Ciebie. I od ogólnej kolorystyki panującej w pomieszczeniu, w którym znajduje się naczynie z kwiatami. Nie musimy Cię przekonywać, że powinno z nią współgrać lub stanowić mocny kontrast. To drugie rozwiązanie zda egzamin szczególnie w nowoczesnych wnętrzach.

Lubisz uniwersalne, ponadczasowe dekoracje? Uważasz, że takie podejście sprawdzi się także w kwestii wazonów? Jeśli tak jest, to po prostu masz rację. Wybierając naczynie w neutralnych barwach – czerni, szarości czy bieli, możesz mieć pewność, że będzie odpowiednie dla większości bukietów kwiatowych i nie zaburzy estetyki wnętrza. Podpowiadamy, że w tej kwestii możesz pójść o krok dalej i sięgnąć po szklany wazon. Tym bardziej że obecnie dostępne są naczynia wykonane zarówno z transparentnego, jak i barwionego szkła. Co więcej, znajdziesz wśród nich minimalistyczne produkty doskonale pasujące do nowoczesnych wnętrz, jak i takie, które ozdobią tradycyjną czy rustykalną przestrzeń. Wśród tych ostatnich wystarczy przywołać popularne kilka dekad temu kryształy, które obecnie powracają w wielkim stylu.

Nasza rada: w przezroczystych wazonach szczególnie pięknie wyglądają cięte kwiaty. Pamiętaj jednak o tym, aby przed wstawieniem ich do naczynia usunąć liście czy kolce w dolnych partiach łodyg. Dzięki temu bukiet będzie prezentował się jeszcze bardziej elegancko, a woda w wazonie na dłużej zachowa świeżość.

Wysokość i kształt wazonu – dlaczego są tak istotne?

Oprócz koloru ważnym aspektem pozostaje wielkość wazonu. Zgodzisz się zapewne ze stwierdzeniem, że ogromne naczynie będzie zupełnie nieodpowiednie dla maleńkiego bukieciku, który w nim utonie. I odwrotnie – w małym wazonie okazała kompozycja po prostu się nie zmieści. Kluczową kwestią jest przy tym wysokość wazonu. Przyjmuje się, że rośliny powinny stanowić 5/8 całej wysokości kompozycji. Pozostałe 3 części przypadają dla naczynia. W ten sposób dekoracja będzie nie tylko cieszyć oczy, ale stanie się odpowiednio stabilna.

W parze z wielkością i wysokością wazonu idzie jego kształt. W tej kategorii można wyróżnić wąskie, smukłe naczynia oraz takie, które posiadają szeroki otwór na kwiaty. Te ostatnie mogą być totalnie proste, pękate, a nawet finezyjne. Jeśli przyjrzysz się bliżej wazonom, dostępnym nie tylko w sklepach, ale także na targach staroci, dostrzeżesz, jak bardzo potrafią być zróżnicowane. Wracając jednak do kwestii dopasowania wazonu do kwiatów, warto wiedzieć, że pojedyncze, smukłe rośliny (np. róże czy słoneczniki) wspaniale wyglądają w wąskim, wysokim wazonie. Jeśli natomiast lubisz bukiety z wielu kwiatów, postaw na szerokie wazony, w których bez problemu zmieścisz rośliny. Warunkiem jest oczywiście dopasowanie ich wielkości do rozmiarów kompozycji. Zgodzisz się, że okazały bukiet tulipanów wymaga większego wazonu niż kompozycja z polnych kwiatów zebranych podczas spaceru?

Szklany, ceramiczny, a może… drewniany? Który wazon będzie odpowiedni dla Twoich ulubionych kwiatów?

Wiesz już jak dopasować kolor, wysokość i kształt wazonu. Czas więc przyjrzeć się materiałom, z jakich są wykonane naczynia. Wspomnieliśmy już o szkle, ponieważ to właśnie ono jest numerem jeden w tej kategorii. Niezwykle plastyczne, pozwala tworzyć rozmaite kształty – czasem bardzo skomplikowane. Co więcej, można je barwić. Dużą popularnością cieszą się też wazony z mlecznego szkła albo z odymionego.

Tuż za szkłem w roli super materiału na wazon plasuje się ceramika. Jej zaletą poza plastycznością jest fakt, że można łatwo ją malować. Dzięki temu nawet proste naczynie zyskuje czasem rangę maleńkiego dzieła sztuki. Ceramiczne wazony są szczególnie popularne wśród fanów rustykalnych, przytulnych wnętrz. Chociaż w ostatnim czasie ogromne zainteresowanie budzą też naczynia o ciekawych, futurystycznych kształtach, które świetnie wpisują się w nowoczesne przestrzenie.

Mogłoby się wydawać, że na szkle i ceramice poprzestaniemy. Otóż nie. Jeśli wybierzesz kompozycje z suszonych kwiatów, lista surowców, z których może być wykonany wazon, diametralnie się rozszerzy. Wystarczy wspomnieć chociażby o metalu, wiklinie czy drewnie. Bukiety z suszków wyglądają też zjawiskowo w koszykach, wiaderkach i drewnianych misach. Jeśli lubisz bawić się kolorem i formą, a dodatkowo cenisz minimalistyczne kompozycje, trochę nawiązujące do ikebany, koniecznie zwróć uwagę na drewniane stojaki. Wyglądają niepozornie, ale jeśli zaprosisz je do swojego domu, dostarczą mnóstwo radości z tworzenia coraz to ciekawszych kwiatowych „instalacji”.

Wazon dla kwiatów jest jak dom dla człowieka. To właśnie w nim spędzają sporą część swojego życia. Ty natomiast możesz sprawić, aby dobrze się w nim czuły, czyli przekładając na język roślin – mogły wyeksponować swoje piękno. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dopasować wazon do kompozycji. To wcale nie jest trudne. A zatem podejmiesz wyzwanie?

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl