Jak dbać o suszone kwiaty? Nasze porady.
29-06-2022 • Porady, Florystyka

Jak dbać o suszone kwiaty?

Nadszedł czas na zestawienie najbardziej nurtujących i najczęściej zadawanych pytań. Dotyczą one przede wszystkim przechowywania i pielęgnacji suszonych roślin. Aby służyły nam jak najdłużej warto zadbać o nie w odpowiedni sposób.

Bukiet suszonych kwiatów - gdzie go postawić? 

Skąd takie pytanie? Czy suszków nie można wyeksponować wszędzie? Otóż można, natomiast istnieje kilka niesprzyjających warunków, których warto unikać. Aby zachować piękno suszonych kwiatów na długie miesiące, a nawet lata, weź pod uwagę trzy podstawowe zasady. 

  1. Ostre słońce sprawia, że suszki blakną. Dotyczy to zarówno roślin barwionych, jak i w naturalnym kolorze. Przy długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne stopniowo zmienia się odcień suszonych kwiatów, stając się coraz bardziej jasny lub pastelowy. Oznacza to, że parapet lub stół przy oknie nie będą najlepszym miejscem dla suchego bukietu. Przynajmniej nie w dłuższej perspektywie czasu. O wiele lepiej sprawdzą się miejsca nieco oddalone od promieni słonecznych. Podczas wybierania miejsca dla suszków weź pod uwagę komodę, stolik kawowy lub szafkę pod telewizorem. 
  2. Wilgoć niszczy suszone kwiaty. A mówiąc wprost, może powodować powstanie na nich pleśni, która nie jest dobra dla naszego zdrowia. Łazienka, w której codziennie się kąpiemy nie będzie zatem najlepszym wyborem. Na szczęście pozostaje jeszcze wiele innych pomieszczeń, takich jak salon, przedpokój czy sypialnia. 
  3. Jak sama nazwa wskazuje suszone kwiaty są... suche. Zwróć uwagę, aby nie znajdowały się w pobliżu zapalonych świec lub kuchenki gazowej. Bezpieczeństwo przede wszystkim. 

Jak odkurzać suszki? 

Nikt z nas nie chce, aby suszona dekoracja w naszym domu stała się tzw. "łapaczem kurzu". Tak jak o wszystkie inne przedmioty, warto zadbać również o suszone rośliny. Istnieje kilka sposobów na usunięcie kurzu z suszków

  1. Twardsze kwiaty (np. protea, banksja), a także liście palmy czy eukaliptusa oczyścić możesz za pomocą suchej ściereczki. Świetnie w tym celu sprawdzą się również miękki pędzel, miotełka lub szczoteczka, którymi można delikatnie przetrzeć suche rośliny. 
  2. Pęczki o drobnych lub delikatnych kwiatach, a także bukiety mieszane odkurzyć można za pomocą suszarki do włosów. Pamiętaj, aby w trakcie pracy suszarki zachować jej odpowiednią odległość od roślin. Używaj najniższego programu urządzenia i tylko chłodnego powietrza. Możesz użyć również sprężonego powietrza, stosowanego często do konserwacji urządzeń elektrycznych. 

Przechowywanie suszonych kwiatów

Każdy z nas co jakiś czas lubi zmieniać aranżację wnętrza. Najłatwiej zrobić to wymieniając dekoracje i dodatki. Bukietu z suszonych kwiatów nie musisz wyrzucać. Suszki są wyjątkowo trwałe, dlatego warto w przyszłości wykorzystać je ponownie. Jaki jest najlepszy sposób na ich przechowywanie? W pierwszej kolejności sprawdź, czy są całkowicie suche. Następnie owiń je w delikatnie w szary lub biały papier. On ochroni suszki przed wilgocią. Tak zapakowane kwiaty umieść w kartonowym pudełku, na przykład po butach.  Kwiaty prasowane nie wymagają dużo przestrzeni. Wystarczy włożyć je do papierowej koperty. Możesz zaopatrzyć się również z niewielkie woreczki z żelem krzemionkowym, który pochłania wilgoć. Na pewno nie raz widziałeś je w pudełkach z nowym obuwiem. Znajdziesz je także w wielu sklepach internetowym. Podpowiadamy, aby odpowiednio opisać karton długopisem lub markerem. Dzięki temu nawet bez otwierania będziesz wiedział, co znajduje się w środku. Pakunek z suszonymi kwiatami umieść w suchym miejscu bez dostępu do światła słonecznego. Sprawi to, że Twoje ulubione suszki nie wyblakną. Pamiętaj, że wilgotny strych czy piwnica nie będą najlepszym rozwiązaniem do ich przechowywania. 

Moje suszone kwiaty się zniszczyły. Co dalej? 

Twój pies potraktował suszone kwiaty jak świetną zabawkę? A może karton, w którym je przechowujesz przez przypadek się zgniótł? Mamy dobre wieści! Suszki można kompostować. Dzięki temu nawet zniszczone lub połamane gałązki mogą dać życie nowym roślinom. Pamiętaj, aby w tym celu używać jedynie kwiatów, które nie były wcześniej bielone lub barwione. 

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl