Florystyka pogrzebowa – czy może być piękna?
Są takie momenty w życiu, kiedy kwiaty nie zwiastują radosnych momentów. Pozwalają jednak stworzyć piękną oprawę chwili i powiedzieć osobie, do której są kierowane, że na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wieńce i wiązanki pogrzebowe to także swoisty hołd dla bliskich, przyjaciół czy znajomych, którzy odeszli oraz wyraz szacunku dla ich rodzin. I chociaż kwiaty nie odmieniają biegu losu, to floryści od lat dokładają wszelkich starań, aby tworzone przez nich kompozycje, które towarzyszą zmarłemu w ostatniej drodze, były eleganckie, wyjątkowe, a czasem też nawiązywały do osoby, której nie ma już wśród nas.
Kwiaty na pogrzeb – tradycja stara jak świat
Ceremonie pogrzebowe są od wieków zakotwiczone w naszej cywilizacji. Pochówki zmarłych organizowały nawet pierwotne ludy. I, co ciekawe, już bardzo dawno temu, towarzyszyły im kwiaty. Izraelscy naukowcy dowiedli niedawno, że już 12 tysięcy lat temu panował zwyczaj chowania ludzi w grobach wyścielonych kwiatami. Wieńce z roślin odkryto także w grobowcach Faraonów. Kwiaty były też obecne podczas uroczystości pogrzebowych ludów słowiańskich – w tym Polan.
Kompozycje żałobne – jakie są najbardziej popularne?
Tradycja kompozycji pogrzebowych przetrwała do dziś, niosąc piękny, symboliczny przekaz. Ukazują one piękno i jednocześnie kruchość życia. Co więcej, kwiaty odzwierciedlają szacunek do osoby zmarłej i wyrażają żal po jej stracie. Sprawiają, że ceremonia zyskuje podniosły, nieco patetyczny charakter. Wśród najpopularniejszych kompozycji pogrzebowych od lat pozostają wieńce oraz wiązanki. Nie można zapominać o kwiatach dekorujących trumnę lub urnę oraz o roślinnych dekoracjach kościoła albo kaplicy pogrzebowej.
Czy wiesz, że we florystyce pogrzebowej wyróżnia się też wiązanki kondolencyjne? To niewielkie bukiety wręczane najbliższej rodzinie zmarłego – często z bilecikiem kondolencyjnym. Zwyczaj ten jest jeszcze mało popularny w Polsce, co jednak nie zmienia faktu, że może stanowić miły gest w kierunku żałobników. Dlatego, wybierając się na pogrzeb, warto zapytać florystę o możliwość wykonania wiązanki kondolencyjnej.
Wieńce – kompozycje pogrzebowe od najbliższych
Prym we florystyce żałobnej od wielu lat wiodą wieńce. Są to duże kompozycje, które można wyeksponować pionowo. Na przestrzeni lat jednak nieco ewoluowały. W ten sposób obecnie wyróżnia się kilka rodzajów wieńców. Najbardziej popularne z nich to:
- Wieniec okrągły klasyczny – powstaje zwykle na płaszczyźnie koła, chociaż coraz częściej floryści decydują się wprowadzać asymetrię przez dodanie określonego gatunku liści albo kwiatów wystających poza płaszczyznę. Tworzy się go zwykle na drucianym stelażu, do którego przymocowuje się podstawę wieńca. Zwykle stanowią ją gałązki drzew i krzewów iglastych. Następnie do tak wykonanej bazy przymocowuje się różne rodzaje kwiatów.
- Wieniec okrągły rzymski – zbudowany na planie okręgu – pustego w środku. Jest bardzo elegancki i jednocześnie pozwala uzyskać wizualną lekkość. Składa się ze stelaża – utworzonego z drutu lub wygiętych gałązek, zieleni podkładowej oraz kwiatów. Te ostatnie są zwykle gęsto utkane na obręczy.
- Wieniec warszawski – zwykle osiąga duże rozmiary. Tworzy się go zwykle na słomianym podkładzie w kształcie litery T z charakterystyczną, owalną nogą. Do podkładu przymocowuje się kwiaty.
- Wieniec w kształcie serca – jak sama nazwa wskazuje, ma kształt serca. Zwykle jest wybierany na pogrzeb najbliższych osób. Co ciekawe, aby zachować wizualną spójność, wieniec pogrzebowy serce zwykle jest utrzymany w monochromatycznej kolorystyce.
- Wieniec w kształcie krzyża – obecnie spotykany najrzadziej. Zwykle przybiera formę kompozycji w całości pokrytej stroiszem i kwiatami. Spotyka się też kompozycje zbudowane na bazie nagich gałęzi zespolonych na kształt krzyża i przyozdobionych kwiatami.
Wiązanki pogrzebowe – czym różnią się od wieńców?
W kategorii florystyki pogrzebowej od lat wielką popularnością cieszą się wiązanki. Są nieco mniejsze, przez co często wybierają je przyjaciele lub dalsza rodzina zmarłego. Przed laty wykonywało się je na podstawie ze stroiszu, którego gałązki wiązało się w jednym miejscu, dzięki czemu tworzyły swoisty uchwyt. Dziś większość wiązanek pogrzebowych powstaje na floretach, w które wbija się gałązki stroiszu i liści ozdobnych, kwiaty i pozostały materiał roślinny. W ten sposób można zróżnicować rośliny w wiązance i nadać je naprawdę ciekawą, czasem asymetryczną formę. Co więcej, gąbka florystyczna we florecie pozwala na dłużej zachować świeżość kwiatów.
Kompozycje na urnę i na trumnę – jakie dekoracje są najpopularniejsze
Wśród kompozycji żałobnych warto też wspomnieć o dekoracjach na urnę. Mogą one przybierać rozmaitą postać, w tym:
- Niewielkiego wieńca, idealnie dopasowanego do jej wymiarów – w światło wieńca wstawia się wówczas urnę.
- Przypinki mocowanej na wieku lub na boku urny.
- Kwiatowego dywanu, na którym stawia się urnę – w tym przypadku zwykle do podkładu z gąbki florystycznej wbija się gęsto kwiaty i zieleń.
- Kompozycji, która zostanie postawiona obok urny.
Pokrewną kompozycją dla dekoracji urny jest ozdoba trumny. Jeszcze do niedawna miała ona zwykle postać tzw. pająka – z zielenią i kwiatami na drutach, zaaranżowanymi w taki sposób, aby spływały po bokach trumny. Dziś zamiast takiego rozwiązania stosuje się często pnącza, w tym bluszcz czy pędy szparagów. Bardzo często dekoracja trumny przybiera po prostu postać płaskiej wiązanki położonej na wieku przy tabliczce z nazwiskiem i wykonanej z ulubionych kwiatów osoby zmarłej. Rzadko spotyka się z kolei tzw. kapy, czyli swoiste nakrycie wykonane z sizalu albo łodyg szparagów, bluszczu czy mulenbekii splecionych na kształt siatki, w której umieszcza się kwiaty.
Kolorystyka kompozycji pogrzebowych – jakie barwy są najbardziej odpowiednie?
Wiesz już jakie rodzaje kompozycji pogrzebowych są najbardziej popularne, czas więc przyjrzeć się ich kolorystyce. Od lat zakorzenione jest przekonanie, że wieńce i wiązanki na pogrzeb powinny mieć stonowane kolory. Z tego właśnie względu ogromną popularnością w tej kategorii cieszą się białe i kremowe kwiaty. Kiedy żegna się młodą osobę, oprócz bieli w kompozycjach pogrzebowych mogą pojawić się pastelowe kolory – róż, błękit albo rozbielona żółć.
Nie oznacza to oczywiście, że nie można w wieńcach i wiązankach pogrzebowych umieścić kwiatów w intensywnych kolorach. Wręcz przeciwnie. Przykładem jest chociażby karminowa czerwień, która symbolizuje miłość, czy fiolet odzwierciedlający żałobę. W ostatnich latach popularne stało się tworzenie kompozycji pogrzebowych w ulubionych barwach osoby zmarłej. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie było to wielokolorowe kompozycje, które nie do końca wpiszą się w powagę ceremonii. Zdecydowanie lepiej w takim przypadku postawić na wieńce i wiązanki monochromatyczne lub łączące kwiaty w maksymalnie trzech odcieniach.
Najpopularniejsze kwiaty we florystyce pogrzebowej
Kluczową kwestią przy wyborze kwiatów do wieńca czy wiązanki pogrzebowej jest trwałość kwiatów. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach muszą one zachować świeży wygląd przez wiele godzin – w dodatku w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Z tego względu wybór delikatnych gatunków, takich jak frezje czy eustomy, może być nietrafiony.
We florystyce funeralnej od wielu lat honorowe miejsce zajmują lilie oraz kalie. Są to dość trwałe kwiaty, które w dodatku wyróżniają się pięknym, dostojnym wyglądem. Tuż za nimi podążają eleganckie róże i anturia. Do wieńców i wiązanek żałobnych floryści chętnie wykorzystują ponadto chryzantemy i hortensje, a także mieczyki, które ze względu na strzelisty pokrój łodyg pozwalają tworzyć kompozycje o nieszablonowej formie. W ostatnich czasach do łask powracają gerbery oraz goździki będące zwykle dopełnieniem innych kwiatów. Warto przy tym zaznaczyć, że pięknie wyglądają zarówno rozwinięte kwiaty, jak i ich pączki.
W letnich miesiącach, o ile nie panują w nich naprawdę wysokie temperatury, można łatwo zadbać o świeżość kwiatów podczas ceremonii pogrzebowej. Do dyspozycji florystów jest gąbka florystyczna, którą można nasączyć wodą, czy specjalne fiolki – umieszcza się w nich łodyżki kwiatów. Jednak ogromny problem pojawia się, kiedy temperatura spada poniżej zera albo ekstremalnie szybuje w górę. W takich sytuacjach wykonanie kompozycji żałobnej z żywych roślin nie ma sensu, ponieważ w mig stracą swój urok. Jeszcze do niedawna floryści sięgali po sztuczne kwiaty. Obecnie odchodzi się od tej praktyki, ponieważ po pierwsze są one nieeleganckie, a po drugie – nieekologiczne.
Suszone kwiaty w kompozycjach żałobnych – kiedy warto po nie sięgnąć?
Z jakich kwiatów wykonać wiązankę lub wieniec pogrzebowy zimą albo w upalne lato? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą suszki. Urokiem nie ustępują żywym kwiatom. Są jednak wyjątkowo trwałe. Co więcej, kompozycję żałobną z suszonymi kwiatami można przygotować np. dzień wcześniej. Jest to także znakomity pomysł, jeśli wieniec lub wiązanka będzie musiała przebyć długą drogę na ceremonię. Różnorodność suszonych kwiatów – zarówno naturalnych, jak i barwionych daje moc inspiracji i pozwala tworzyć naprawdę zjawiskowe prace, które następnie zapewniają elegancją oprawę ceremonii pogrzebowej.
Jakie suszone rośliny sprawdzą się do kompozycji funeralnych?
Nie istnieją łatwe pożegnania. To chwile, które powodują ścisk w gardle i smutek w sercu. W takich sytuacjach kwiaty potrafią powiedzieć więcej niż słowa. Wyrażają miłość, tęsknotę, szacunek. Mówią „dziękuję”, „przepraszam”, „będę pamiętać”. I to zupełnie bezgłośnie, tak jak od tysięcy lat mają w zwyczaju.