Price
-
from
to
Suszona tymotka
Suszona tymotka z polskiej uprawy doskonale sprawdzi się jako materiał florystyczny do bukietów, stroików, wianków, kloszy i wszelkich kompozycji.
Timothy
Suszona tymotka łąkowa
Tymotka łąkowa (Phleum pratense), zwana też brzanką pastewną, jest rośliną zielną z rodziny wiechlinowatych. W Polsce jest gatunkiem pospolitym spotykanym na łąkach, pastwiskach, nieużytkach i terenach ruderalnych. Najbardziej okazałą częścią rośliny są jej kłosokształtne wiechy. Zarówno w postaci naturalnej, jak i barwionej są cenione przez florystów – doskonale spisują się jako dopełnienie bukietów ze świeżych i suszonych kwiatów. Sprawdzą się także dla miłośników rękodzieła.
Jak wygląda tymotka?
Tymotka łąkowa jest zaliczana do traw wysokich tworzących luźne kępki. Jej pędy mogą dorastać do wysokości 150 cm. Roślina posiada sztywną, prostą łodygę z bulwiastym zgrubieniem przy podstawie. Liście są początkowo zwinięte w pąki. Po rozwinięciu przybierają lancetowatą formę oraz szarozieloną barwę. Są matowe i szorstkie. Na pędach generatywnych tymotka wykształca kłosokształtną wiechę o długości od 3 do 30 cm i grubości ok. 1 cm. Kwiatostan składa się z drobnych, jednokwiatowych kłosków posiadających ościste wyrostki. Owocem tymotki są ziarniaki, które bardzo łatwo wypadają z plew, powodując samoistne rozsiewanie się rośliny.
Tymotka w warunkach naturalnych i w uprawie
Tymotka łąkowa jest gatunkiem bardzo popularnym w Polsce. Ma to związek z jej niskimi wymaganiami odnośnie do warunków wzrostu. Roślina dobrze rośnie zarówno na żyznych, jak i dość ubogich glebach. Preferuje stanowiska słoneczne, ale powszechnie występuje również w zacienieniu. Jest gatunkiem mrozoodpornym – dobrze znosi okrywę śnieżną, jak i bardzo mroźne, bezśnieżne zimy. Jest natomiast wrażliwa na zasolenie gleby oraz suszę.
Tymotkę spotyka się zwykle jako roślinę rosnącą dziko – na łąkach, nieużytkach, przydrożach albo obszarach ruderalnych. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to również gatunek uprawny. Zwykle sieje się go na pastwiskach, ponieważ jest odporny na udeptywanie i podgryzanie.
Zastosowanie tymotki
Od wielu lat tymotka znajduje zastosowanie w gospodarstwach rolnych, w hodowli zwierząt. Ma znakomity skład mineralny, więc doskonale sprawdza się jako roślina przeznaczona na pasze. Stosuje się ją również do zadarniania skarp na terenach średniowilgotnych. W ostatnich latach tymotkę spotyka się także w ogrodach. Roślina pięknie wygląda na obrzeżach ścieżek i skalniaków.
Suszona tymotka łąkowa we florystyce
Okazałe, walcowate wiechy sprawiają, że suszona tymotka łąkowa znajduje też szerokie zastosowanie we florystyce. Jest znakomitym uzupełnieniem bukietów z suszonych roślin oraz ze świeżych kwiatów. Pasuje do niemal wszystkich gatunków roślin. Jest odpowiednia dla kompozycji w stylu rustykalnym i nowoczesnym. Efektownie wygląda zarówno w bukietach dekorujących przestrzeń, jak i w kompozycjach okolicznościowych. Można wykorzystać ją do tworzenia wianków. Co ważne, tymotka suszona zwykle występuje w wariantach barwionych na różne kolory, co zwiększa spektrum jej zastosowania i zapewnia mnóstwo kreatywnych inspiracji. Kłosowate wiechy tymotki są też cenione przez osoby lubiące rękodzieło. Świetnie sprawdzają się do ozdabiania kartek okolicznościowych, tworzenia kwiatowych obrazów albo do wplatania w makramę.
Suszona tymotka łąkowa w Blosmi
W Blosmi można znaleźć suszoną tymotkę łąkową w wielu kolorach. Pęczki złożone z licznych kwiatostanów pochodzą z polskiej uprawy i wyróżniają się doskonałą jakością. Wszystkie rośliny są starannie zabezpieczane i pakowane na czas transportu.