Wszystkich Świętych 2023 - ekologiczne dekoracje z suszu
19-10-2023 • Trendy, Florystyka

Wszystkich Świętych 2023 - ekologiczne dekoracje z suszu

Początek listopada zwiastuje czas zadumy i wspomnień o najbliższych. Z punktu widzenia branży florystycznej to okres bardzo pracowity i (niestety) wiążący się z ogromną liczbą sztucznych kwiatów, które trafiają na polskie cmentarze. Na szczęście, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej konsumentów od kilku lat coraz bardziej popularne stają się dekoracje na grób z kwiatów suszonych. Jest kilka znaczących zalet tego rozwiązania: 

  • suszone kwiaty są całkowicie naturalne
  • dostępna jest ogromna różnorodność gatunków, kolorów i wielkości kwiatów suszonych 
  • suszone kwiaty są odpowiednie do wielu form florystycznych: wianków, stroików, bukietów czy dekoracji pod kloszem
  • suszone kwiaty nie więdną
  • przy zmianie dekoracji kwiaty suszone wyrzucić można do pojemnika bio lub kompostować

Jakie kwiaty wybrać do dekoracji na Wszystkich Świętych?

Gdy zdecydujemy się przyozdobić grób dekoracjami z kwiatów suszonych, najlepiej postawić na gatunki, które nie są barwione. Wybierać możemy pomiędzy suszkami o neutralnych barwach, czyli takimi jak naturalny lagurus, pszenżyto, czarnuszka, owies, phalaris czy liście palmowe. Biel to kolor, który jest elegancki, a przy tym pięknie zdobi kamienne nagrobki. Suszone kwiaty w białym kolorze to między innymi: ruskus, anafalis, kocanki, ozdobny koper włoski czy lunaria. Wiele gatunków roślin po procesie suszenia zachowuje swój naturalny kolor, a wśród nich znajdują się między innymi gomfrenamiechunka, mikołajek, kraspedia, sanfordii, lawenda, kocanki, suchlin oraz ostróżka. 

Rodzaje kompozycji z suszu na grób 

Kwiaty suszone w Dniu Wszystkich Świętych najpiękniej wyglądać będą w wieńcach. Za bazę dla takiej kompozycji możemy wybrać podkład wiklinowy, słomiany czy metalowy. W pierwszym wypadku poeksperymentować można z asymetrycznym układem, w którym odkryty fragment wikliny będzie wyglądał elegancko i naturalnie. Jeśli używamy bazy technicznej, czyli słomianej lub metalowej, należy zadbać o to, aby była ona zupełnie niewidoczna. Susz mocujemy do bazy za pomocą drucika florystycznego. Przy trudniejszych elementach posłużyć można się klejem na gorąco. Choć co roku królują wianki o okrągłym kształcie, coraz częściej pojawiają się również dekoracje w formie serca. 

Poza wieńcami popularnością cieszą się również stroiki o różnorodnych kształtach. Bazę stanowić może plaster drewna lub niewielka doniczka. Stroik montujemy korzystając z dostępnej we wszystkich marketach budowlanych siatki metalowej lub mniej ekologicznej suchej gąbki (to ta w kolorze brązowym lub szarym). Za wypełnienie posłużyć mogą gałązki ruskusa, eukaliptusa bądź naturalne igliwie, natomiast za punkt centralny kompozycji najlepiej wybrać duże, przyciągające wzrok suszone kwiaty, takie jak liście palmyprotea, sorgobanksja czy oset

Zwolennikom niestandardowych rozwiązań może spodobać się pomysł na dekorację z suszonych kwiatów pod szklanym kloszem. Na drewnianej lub metalowej podstawce za pomocą klipsa, kenzana lub kleju na gorąco stopniowo budujemy kompozycję. Gdy jest już gotowa całość przykrywamy kloszem. Taka dekoracja prezentuje się wyjątkowo oryginalnie. 

 źródło: Pinterest

Co w przypadku niepogody? 

Faktem jest, że suszone kwiaty najbardziej nie lubią deszczu i wilgoci. Nie oznacza to jednak, że w przypadku niepogody od razu będą uszkodzone. Nie zaszkodzi im przymrozek, który wpływa niekorzystnie na kwiaty cięte. Warto mieć na uwadze, że suszki to rozwiązanie naturalne - trwałe, ale nie niezniszczalne. Są to jednak kwiaty, obok których nie przechodzi się obojętnie, a ich urok potrafi oczarować nie tylko pasjonatów florystyki. 

Dodaj komentarz

31 października 2023

Suszone kwiaty powinny sie przyjac jako alternatywa dla pakudnego plastiku z Chin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl