Cztery pory roku we florystyce - zima 
20-01-2022 • Florystyka

Cztery pory roku we florystyce - zima 

Zima to specyficzny okres we florystyce. O ile Boże Narodzenie zwiastuje ogrom pracy związany z przygotowaniem i sprzedażą stroików czy wieńców świątecznych, o tyle styczneń jawić się jako czas zastoju. Spowodowane jest to niewielką dostępnością kwiatów ciętych, a także ich wysokimi cenami. Nie wszystko jednak stracone, ponieważ istnieje kilka rodzajów roślin, które pomogą udekorować najzimniejsze miesiące roku. 

Jakie rośliny wybrać zimą? 

  1. Kwiaty suszone - nasz zdecydowany faworyt, który pozwala na nieskończenie wiele sposobów aranżacji. Dostępna obecnie szeroka gama kolorów i gatunków roślin suszonych ułatwia tworzenie naturalnych dekoracji oraz zapewnia sporą dawkę koloru, która zostanie z nami aż do wiosny (a nawet dłużej). Suszki zakupić można w jednogatunkowych pęczkach lub zestawach dobranych specjalnie do stworzenia bukietu czy kompozycji do wazonu. Zimą największą popularnością cieszą się gałązki suszonej bawełny, suszona trawa pampasowa oraz suszony dmuszek jajowaty
  2. Rośliny doniczkowe - rozwiązanie, które zapewni zieleń w domu przez cały rok. Nie tylko pięknie wyglądają, ale dobrze wpływają na jakość powietrza oraz nasze samopoczucie. Rośliny najbardziej charakterystyczne dla okresu zimy i Bożego Narodzenia to poinsecja, zwana również gwiazdą betlejemską, ciemiernik, grudnik oraz golteria. 
  3. Suche gałązki - zima to najlepszy czas, by wyeksponować na pozór skromne gałązki brzozy czy wierzby. W zależności od upodobań i stylu wnętrza przyozdobić je można szyszkami, bombkami, kolorowymi wstążkami czy innymi drobnymi dekoracjami. 
  4. Rośliny zimozielone - zarówno iglaste, jak i liściaste rośliny zimozielone to doskonały wybór na tę porę roku. Ich zalety to trwałość i odporność. Choć zazwyczaj stosuje się je jako dodatek do kompozycji, w ostatnim czasie bardzo modne stały się gałązki sosny czy świerku w wazonie. Wyglądają one minimalistycznie i świeżo. Wśród roślin liściastych zimą zaopatrzyć się można w różanecznik, mahonię, ostrokrzew, bukszpan czy bluszcz. 
  5. Kwiaty cięte - już w styczniu zaczynają się pojawiać pierwsze kwiaty cięte takie jak tulipany, ciemierniki, zawilce oraz irysy. Przepięknie będą wyglądać w bukiecie połączone z suszonymi trawami i kwiatami. 

Artykuł na podstawie książki ABC florystyki, A. Nizińska, Wydawnictwo Viridia AB sp. z o.o., Warszawa, 2019

 

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl