Co zrobić z bukietem ślubnym?
14-04-2023 • Trendy, Okazje, Inspiracje

Co zrobić z bukietem ślubnym?

Znacie przesąd, który mówi, że bukiet ślubny należy spalić w pierwszą rocznicę ślubu? To według dawnych wierzeń sposób na szczęśliwe i dostatnie życie w małżeństwie. Jest tylko jeden problem. Tworzone obecnie kompozycje kwiatowe dla panien młodych są tak piękne, że żadna z nich nie chce wrzucać ich w ogień. Dlatego też warto pomyśleć, jak zachować bukiet ślubny. W ten sposób może stać się wspaniałą pamiątką na wiele lat – czasem nawet przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dziś podpowiemy Wam, co możecie zrobić z wiązanką ślubną. A przesąd? Ten po prostu włóżmy między bajki… 

Odlew w żywicy – efektowna pamiątka na całe życie

Jednym z najbardziej spektakularnych sposobów konserwacji bukietu ślubnego jest stworzenie odlewu w żywicy. W ten sposób można na zawsze zatrzymać subtelny urok kwiatów, które towarzyszyły Wam w dniu ślubu i stworzyć niezwykle imponującą sentymentalną pamiątkę. Wiązanka zalana żywicą nie kruszy się i nie blaknie. Sam odlew z kolei może przyjmować rozmaite kształty i wspaniale dekorować przestrzeń, w której przebywacie na co dzień. Dzięki temu na każdym kroku będzie przypominać jedną z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających chwil w Waszym życiu. Pamiętajcie jednak o tym, że wykonanie odlewu bukietu ślubnego w żywicy jest niezwykle pracochłonne i czasochłonne – może zająć nawet 6 miesięcy. Wymaga też odpowiednich umiejętności, dlatego najlepiej zlecić pracę profesjonalistom, którzy przemienią Wasz ślubny bukiet w prawdziwe dzieło sztuki. Z naszej strony polecamy firmę Twoje Niezapominajki.

na zdjęciach prace autorstwa Twoje Niezapominajki 

Biżuteria z kwiatami z bukietu ślubnego – sposób na zatrzymanie przy sobie pięknych chwil

W żywicy można też zatopić pojedyncze kwiaty lub ich fragmenty i w ten sposób stworzyć wyjątkową biżuterię. Eleganckie zawieszki na szyję, pierścionki czy broszki z roślinami z bukietu ślubnego staną się prawdziwą perełką w szkatułce z błyskotkami i niesamowicie romantycznym dodatkiem do codziennych oraz wyjściowych stylizacji. Jeśli macie zdolności manualne, biżuteria z kwiatami z bukietu ślubnego może być Waszym autorskim dziełem. Podpowiadamy jednak, że wykonanie jej może nastręczyć trudności na kilku etapach – począwszy od odpowiedniego zasuszenia kwiatów, na pozbyciu się pęcherzyków powietrza z żywicy kończąc. Może więc lepszym pomysłem będzie powierzenie jej osobie, która specjalizuje się w tego typu pracach? W tym celu koniecznie sprawdźcie profil Jaskółcze Ziele.

na zdjęciach prace autorstwa Jaskółcze Ziele 

Ramka z kwiatami z bukietu ślubnego – subtelna i elegancka

Kwiaty z bukietu ślubnego można także umieścić w eleganckiej, przezroczystej ramce. W tym celu suszy się je na płasko, a następnie układa w określoną kompozycję. Ramkę można uzupełnić o określony napis – imiona albo inicjały świeżo upieczonych małżonków, datę i miejsce ślubu czy oryginalną sentencję. W ten sposób kwiaty z bukietu ślubnego stają się wspaniałą pamiątką na długie lata. Można je, podobnie jak ramki ze zdjęciami, ustawić na komodzie albo zawiesić na ścianie, zyskując w ten sposób nieszablonową dekorację przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie też wręczenie ich najbliższym, którzy towarzyszyli Wam w tym wyjątkowym dniu – rodzicom, dziadkom albo świadkom. Wykonanie ramki z kwiatami zasuszonymi z bukietu ślubnego, podobnie jak zrobienie odlewu w żywicy, wymaga sporych nakładów czasu i pracy. Pamiętajcie jednak, że największym wyzwaniem jest odpowiednie zasuszenie roślin tak, aby zachowały swój kształt i kolor. Szczególnie jeśli w Waszym bukiecie znajdowały się duże kwiaty, takie jak piwonie czy róże. Czasem konieczna jest ich rekonstrukcja, czyli ułożenie na nowo płatek po płatku. Z tego względu również lepiej powierzyć pracę profesjonalistom, np. takim jak firma Blossom Frame. W końcu bukiet ślubny jest jedyny w swoim rodzaju, co oznacza, że… W kwestii konserwacji nie wybacza błędów.

na zdjęciach prace autorstwa Blossom Frame

Liofilizacja bukietu ślubnego – suszone kwiaty jak żywe

A skoro mowa o suszeniu kwiatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasuszyć całą wiązankę ślubną. Wbrew pozorom to także nie jest proste zadanie. Dobrym pomysłem może okazać się liofilizacja bukietu ślubnego. To skomplikowany proces polegający na całkowitym odciągnięciu wody z kwiatów, która ulega sublimacji w postaci kryształków lodu. W ten sposób kwiaty zachowują swoją barwę i pokrój. Nie ma także obawy o to, że kwiaty ulegną zgniciu podczas suszenia. Zwracamy jednak uwagę na to, że niektóre gatunki roślin nie są odpowiednie do zasuszania i liofilizacji. Specjaliści oczywiście Was o tym poinformują i wyciągną z kompozycji kwiaty, których nie można ususzyć. Liofilizowany bukiet ślubny możecie umieścić w eleganckiej szkatułce, przestrzennej ramce albo zamknąć go pod kloszem. Zadbajcie jedynie o to, aby nie narażać go na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ płatki wielu kwiatów po zasuszeniu stają się kruche i podatne na zniszczenie. 

Świece z kwiatami z kompozycji ślubnej – idealne na romantyczne wieczory

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie do końca Was przekonuje, mamy jeszcze jeden pomysł na zakonserwowanie kwiatów z bukietu ślubnego. Co powiecie na… Zatopienie ich w wosku albo parafinie? W ten sposób można stworzyć piękne świece, które wytapiają się od wewnątrz, a na zewnątrz pozostawiają obwódkę z kwiatami, tworząc piękny, romantyczny lampion. Do ich wykonania zwykle używa się kwiatów zasuszonych w pierwotnej formie, nie na płasko, co dodatkowo zapewnia ciekawy efekt 3D. Podobnie jak poprzednie techniki konserwacji bukietu ślubnego, również ta wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, więc nie wahajcie się oddać Wasze kwiaty w ręce eksperta, jak np. Feel of Nature

na zdjęciach prace autorstwa Feel of Nature

Kwiaty towarzyszą nam w najbardziej podniosłych i ważnych chwilach życia. Czasem potrafią wyrazić więcej niż słowa. Te, ofiarowane pannie młodej w dniu ślubu przez przyszłego męża, są zapewnieniem miłości i obietnicą bycia razem na dobre i na jeszcze lepsze. Dlatego wymagają specjalnego traktowania. Utrwalenie ich w jakikolwiek sposób i stworzenie romantycznej pamiątki to najlepszy sposób na to, aby jak najczęściej przywoływać wspomnienia jednego z najpiękniejszych momentów w życiu.

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl