Certyfikaty roślin – na które zwrócić szczególną uwagę?
25-09-2024 • Florystyka, Ogrodnictwo

Certyfikaty roślin – na które zwrócić szczególną uwagę?

Jako ludzie identyfikujemy się dowodami osobistymi, paszportami czy wizami. Mamy szereg dokumentów, które pozwalają nam udowodnić, kim jesteśmy, skąd pochodzimy albo dokąd się wybieramy. A czy wiesz, że rośliny też mają swoje paszporty? Mają także certyfikaty. W ten sposób, kupując je, możesz dowiedzieć się, skąd przywędrowały do naszego kraju, czy ich uprawa nie była zbyt dużym obciążeniem dla środowiska, a także uzyskać inne przydatne informacje. Dowiedz się więcej o certyfikatach roślinnych.

Po co roślinom certyfikaty?

Certyfikaty roślinne mają jeden cel: chronić naturę. I nie chodzi wyłącznie o to, aby jej nadmiernie nie eksploatować, chociaż czynnik ten jest oczywiście niezwykle istotny. Liczy się także globalne spojrzenie na ekosystem wraz z jego wszystkimi elementami oraz potencjalnymi zagrożeniami, jakie mógłby wywołać wpływ obcych organizmów przetransportowanych wraz z rośliną do innego kraju. Jeśli dodać do tego informację na temat traktowania pracowników zatrudnionych na plantacjach, można uzyskać pełną historię rośliny – od jej wykiełkowania do przekroczenia granicy określonego państwa.

Paszport roślinny – co to jest i jakie informacje się w nim znajdują?

A skoro o przekraczaniu granicy mowa, zacznijmy od podstawowego i najpopularniejszego dokumentu – paszportu roślinnego. Taki dokument powinny posiadać wszystkie rośliny, które są sprzedawane między różnymi krajami Unii Europejskiej. Czym jest paszport roślin? To nic innego jak etykieta o określonym formacie umieszczana na doniczce, pojemniku, palecie lub w jakikolwiek inny sposób dołączona do materiału roślinnego. Tym, co obowiązkowo powinno się na niej znaleźć, jest:

  • Nazwa botaniczna rośliny
  • Numer rejestracyjny podmiotu
  • Kod identyfikacyjny rośliny
  • Kod państwa pochodzenia

Zadasz sobie pewnie pytanie, po co są paszporty roślinne? Czy to tylko zbędna biurokracja? Otóż nie. Wbrew pozorom są to niezwykle istotne dokumenty. W praktyce potwierdzają fakt, że każda roślina została skontrolowana i jest wolna od chorób czy pasożytów. Paszporty roślinne w praktyce chronią zatem przed przenoszeniem się szkodliwych organizmów między poszczególnymi krajami. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ na terenie, na którym naturalnie nie występują określone szkodniki, najczęściej nie istnieją też metody pozwalające z nimi walczyć – jak chociażby naturalni wrogowie. Inwazja szkodników czy drobnoustrojów może więc mieć opłakane skutki dla rodzimych upraw roślin – w tym dla rolnictwa i ogrodnictwa. Przykładem może być ćma bukszpanowa, która prawdopodobnie trafiła do naszego kraju wraz z transportem sadzonek z Azji i od kilku lat sieje spustoszenia w ogrodach.

Certyfikaty MPS i ADR – co je łączy? Rośliny ozdobne!

Poza paszportem, rośliny, zwłaszcza żywe, przeznaczone do sadzenia lub cięte, posiadają też określone certyfikaty. Zacznijmy od jednego z najbardziej rozpoznawalnych w branży kwiatowej, czyli od certyfikatu MPS. Powstał on z inicjatywy holenderskich plantatorów roślin ozdobnych, którzy chcieli uczynić swoją branżę bardziej zrównoważoną i przyjazną dla środowiska. W ten sposób przyczynili się do tego, aby spojrzeć na sektor roślin ozdobnych przez pryzmat ekologii. Certyfikatem MPS opatrzone są zatem wyłącznie te rośliny, które pochodzą z plantacji, na których w kontrolowany sposób korzysta się z nawozów oraz środków ochrony roślin, a także racjonalnie gospodaruje zasobami środowiska.

Innym ważnym certyfikatem jest ADR. Co ciekawe, jest on nadawany wyłącznie różom przez niemiecką organizację Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung, testującą te wspaniałe kwiaty pod względem nie tylko wyglądu, ale także zdrowia i odporności. W ten sposób róże opatrzone certyfikatem ADR zachwycają swoim urokiem, zapachem, jak też żywotnością i bardzo obfitym kwitnieniem.

Certyfikat RFA – zielona żaba na straży środowiska

Certyfikatem, który z pewnością kojarzysz z wielu produktów – nie tylko kwiatów, ale również artykułów żywnościowych jest certyfikat RFA nadawany przez nowojorską organizację Rainforest Alliance. Jego znakiem rozpoznawczym jest logo z zieloną żabą. Jest to bardzo restrykcyjny dokument, który mogą uzyskać wyłącznie te firmy, które przestrzegają zasad ochrony środowiska oraz respektują prawa pracownicze. W praktyce oznacza to między innymi, że plantacje czy gospodarstwa, w których uprawiane są rośliny, nie stosują chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów sztucznych. Niedozwolona jest także ingerencja w naturę – w tym karczowanie lasów w celu przygotowania terenów pod uprawę. Ponadto przywiązuje się ogromną wagę do racjonalnego gospodarowania wodą.

Certyfikat RFA ma na celu również ochronę pracowników w krajach Trzeciego Świata. Oznacza to, że aby go pozyskać, firma uprawiająca rośliny nie może zatrudniać osób poniżej 15 roku życia. Zobowiązana jest też zapewnić pracownikom odpowiednie, bezpieczne warunki pracy i godziwą płacę, a także wygodne miejsce zakwaterowania, dostęp do bieżącej wody oraz opiekę medyczną.

Fairtrade – certyfikat, który wyrównuje szanse na arenie handlowej

Wyrazem troski o pracowników i przedsiębiorców z krajów trzeciego świata jest również certyfikat Fairtrade. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „sprawiedliwy handel”. Jego idea polega na tym, aby dać szansę małym, lokalnym plantatorom roślin – również ozdobnych, wykonującym swoją pracę w ubogich rejonach świata – głównie Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Pozwala łączyć niewielkich przedsiębiorców, szukających dla siebie miejsca w globalnym biznesie, z odbiorcami z krajów rozwiniętych. Jednocześnie dba o to, aby produkty – często wyróżniające się wyższą jakością niż te pochodzące od gigantów z branży, posiadały sprawiedliwą cenę. W ten sposób pozwala na rozwój niewielkich gospodarstw oraz zapewnianie godziwych warunków pracy zatrudnionym w nim pracownikom.

Global GAP – na straży ochrony przyrody

Dbałość o środowisko naturalne podczas uprawy kwiatów odzwierciedla certyfikat Global GAP. Jest to dobrowolny i niezależny system, który powstał w 1997 roku, aby doceniać dobre praktyki rolnicze – z języka angielskiego Good Agricultural Practice, czyli w skrócie GAP. Aby go uzyskać, gospodarstwo zajmujące się uprawą roślin musi udowodnić stosowanie odpowiednich technik nawożenia i nawadniania gruntów, czyli takich, które nie przyczyniają się do dewastacji środowiska naturalnego. Konieczne jest także właściwe gospodarowanie odpadami. Certyfikat Global GAP bierze ponadto pod uwagę dobro pracowników – ich bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki pracy czy godziwe wynagrodzenie.

Paszporty i certyfikaty – mogłoby się wydawać, że w przypadku roślin ozdobnych są całkowicie zbędne. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Dla każdego klienta są informacją o tym, że produkt, który kupuje, powstał z poszanowaniem środowiska oraz praw człowieka. Sięgając po rośliny posiadające którykolwiek z tych dokumentów, możesz więc mieć pewność, że dokładasz swoją cegiełkę do budowania lepszego świata – dla siebie i dla innych, w tym dla przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl