Biżuteria florystyczna – poznaj kwiaty w zupełnie nowej odsłonie
19-06-2024 • Florystyka, Rękodzieło

Biżuteria florystyczna – poznaj kwiaty w zupełnie nowej odsłonie

Kobieto, puchu marny! Ty wietrzna istoto!

Postaci twojej zazdroszczą anieli,

A duszę gorszą masz, gorszą nieżeli!

Bodaj tak ciebie oślepiło złoto.

Tak pisał Adam Mickiewicz. Cóż, chociaż jak widać, nie od dziś wiadomo, że kobiety lubią błyskotki, tak naprawdę współczesne romantyczki są dalekie od tych, które żyły w czasach naszego narodowego wieszcza. Bo czasem, zamiast szlachetnych kruszców i drogocennych kamieni, po prostu wybierają kwiaty. To dopiero jest romantyczne, kobiece, piękne, eleganckie… Wymieniać można w nieskończoność. My jednak skupmy się na tym, co chcemy Ci dziś przedstawić, czyli na biżuterii florystycznej. Prawda, że brzmi intrygująco? A zatem czytaj dalej!

zdjęcie po lewej: Francoise Weeks Floral, zdjęcie po prawej: Pinterest

Czym jest biżuteria florystyczna? Jakie ozdoby można tworzyć z kwiatów?

Chociaż biżuteria kwiatowa wydaje się gorącym trendem ostatnich sezonów, tak naprawdę jest znana od wieków. Już w starożytności ludzie podczas ważnych okazji ozdabiali swoje „stylizacje” kwiatami. Do dziś w niektórych kulturach żywa jest tradycja wplatania we włosy kwiatów albo wykonywania kwiatowych naszyjników, które kobiety następnie zakładają na ważne okazje. Zwyczaj ten, chociaż nieco zmodyfikowany, zawitał też do Polski, a biżuterię florystyczną, czyli wykonaną z roślin, coraz chętniej wybierają… Panny młode. 

Jaką formę może mieć biżuteria florystyczna? 

 • naszyjników
 • kolczyków
 • ozdób na głowę, w tym: spinek i grzebyków ozdabianych kwiatami, wianków, opasek
 • broszek
 • bransolet
 • pasków do sukni ślubnej.

Domyślasz się z pewnością, że biżuteria kwiatowa pełni funkcję dekoracyjną. Jest przy tym bardzo elegancka i niesamowicie subtelna. Może stanowić spójne uzupełnienie ślubnego bukietu. Czasem jest tak okazała, że z powodzeniem go zastępuje. Należy jednak pamiętać o tym, że jej wykonanie wymaga wyjątkowych, wręcz artystycznych zdolności. Z tego względu najlepiej jest powierzyć je profesjonalnemu floryście, który specjalizuje się w tego typu pracach.

zdjęcie po lewej: Pinterest, zdjęcie po prawej: Passionflowersue

Biżuteria florystyczna z żywych roślin – więcej niż dodatek do stylizacji

Biżuterię florystyczną zwykle wykonuje się z głównie żywych roślin. Mogą one przybierać formę pojedynczych okazów – na przykład w przypadku kolczyków bądź delikatnych miniaturowych kompozycji, które w wielu przypadkach są miniaturowymi dziełami sztuki.

Co wykorzystuje się do tworzenia biżuterii florystycznej? 

 • liście
 • owoce
 • pąki kwiatowe
 • trwałe kwiaty
 • zrolowane trwałe płatki kwiatowe
 • giętkie gałązki.

Wśród najczęściej spotykanych żywych kwiatów można wymienić: róże, goździki i woskówkę. W biżuterii florystycznej sprawdzają się też kwiaty, które można dzielić na mniejsze części, w tym: frezje, celozje czy trachelie. Dobrym wyborem są ponadto pojedyncze kwiaty pozyskane z kwiatostanów, w tym hiacynty, hortensje czy miniaturowe storczyki. Albo całe fragmenty kwiatostanów, jak w przypadku gipsówki, konwalii, szafirków, wrzosów czy zatrwianów. Zdarza się, że floryści sięgają po rośliny doniczkowe, wśród których doskonale spisują się m.in. kalanchoe, hoja czy stefanotis, a także liście szlumbergery.

Na tym nie koniec, bo o ile kwiaty zwykle stanowią wiodący element biżuterii florystycznej, o tyle nie obejdzie się ona bez wypełniaczy. Zwykle te drugie tworzą rośliny o drobnych, trwałych liściach, na przykład: paprocie, ruszczyki, mirt, a także pędy asparagusa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w biżuterię kwiatową wpleść trawy, a nawet owoce jarzębiny, śnieguliczki czy ligustru oraz owocostany – strąki, torebki czy mieszki.

zdjęcia: Pinterest

Czy można wykonać biżuterię florystyczną z suszonych roślin?

W ostatnim czasie floryści tworzący biżuterię kwiatową chętnie sięgają po suszone i stabilizowane rośliny. Ich zaletą, poza tym, że nie więdną, jest łatwiejsza obróbka. Suszki są odporne chociażby na działanie gorącego kleju co pozwala stworzyć naprawdę finezyjne kompozycje. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele suszonych roślin cechuje się kruchością. Z tego względu najlepiej zdają egzamin w przypadku ozdób do włosów czy kolczyków.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że do biżuterii florystycznej najlepiej sprawdzą się okazy w naturalnych kolorach lub bielone. Barwione, pod wpływem różnych czynników, mogłyby po prostu zniszczyć stylizację. Nie należy też sięgać po rośliny kłujące czy w jakikolwiek sposób powodujące dyskomfort. Floryści wiedzą ponadto, że biżuteria kwiatowa nie może być zbyt ciężka – aspekt ten jest szczególnie istotny w przypadku kolczyków. Suszki są w tym przypadku rozwiązaniem idealnym. Pozbawione wody, są o wiele lżejsze niż żywe kwiaty.

Jakie suszone rośliny są wykorzystywane do tworzenia biżuterii florystycznej?

Możliwości jest naprawdę dużo i wszystko zależy od wizji florysty. Zarówno w naszyjnikach, jak i bransoletach czy opaskach do włosów doskonale prezentują się proste i zarazem niesłychanie piękne kwiaty suchlinu, kocanek albo złociszka. Ciekawie wyglądają także: botao, gliksja oraz kuliste kwiaty gomfreny czy kraspedii. Świetnym uzupełnieniem miniaturowych kompozycji są suszone zboża i trawy. Wśród nich na prowadzenie wysuwa się dmuszek jajowaty i phalaris, a dodatkowo drżączka i obiedka oraz rodzimy owies. Nie można też zapominać o liściach ruskusu.

Warto wspomnieć, że świetnym materiałem dla biżuterii florystycznej są rośliny stabilizowane. Mogą to być gałązki eukaliptusa czy asparagusa, a także delikatne, wręcz efemeryczne kwiaty hortensji. Zaletą roślin stabilizowanych jest to, że zachowują swoją naturalną giętkość. Dzięki temu pozwalają tworzyć naprawdę finezyjne i oryginalne ozdoby.

zdjęcie po lewej: Pinterest, zdjęcie po prawej: Petra Konrad

Akcesoria potrzebne do wykonania biżuterii florystycznej

Nie ulega wątpliwości, że kwiaty pełnią w biżuterii florystycznej główną rolę. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu dekoracje wymagają dodatkowych akcesoriów. Bazą dla naszyjników są zwykle sznurki lub cienkie, giętkie druciki. Bransoletki można z kolei tworzyć na gotowych formach składających się z niewielkiej blaszki i taśmy zakończonej rzepami. Znakomicie w tej roli sprawdzi się filc, do którego można przykleić materiał florystyczny. Nie obejdzie się bez technicznych elementów biżuterii: zaciskach, zapinkach do naszyjników czy biglach do kolczyków.

Podczas pracy przydatne są ponadto rozmaite akcesoria pozwalające na stworzenie stabilnej, trwałej kompozycji, która zachowa swój piękny wygląd podczas ceremonii zaślubin i odbywającego się po niej przyjęcia. Mowa o pistolecie na gorący klej, drutach florystycznych i żyłkach. Wszystkie są niezwykle pomocne przy osadzaniu roślin na bazie.

zdjęcia: Pinterest

Biżuteria florystyczna – czym można ją upiększyć?

Na koniec wspomnijmy, że do biżuterii florystycznej można dopasować rozmaite dodatki, które sprawią, że będzie jeszcze piękniejsza i jeszcze lepiej odda styl, w jakim odbywa się ślub. Mogą to być perełki, kryształki, kolorowe koraliki czy piórka. Floryści chętnie też sięgają po ozdobne druciki i tasiemki. W ten sposób biżuteria nabiera lekkości i zyskuje trójwymiarowy charakter. A dodatkowo staje się niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Kobiety od wieków mają słabość do biżuterii i do kwiatów. Biżuteria florystyczna wydaje się więc rozwiązaniem doskonałym, łączącym zarówno rośliny, jak i błyskotki. Być może właśnie z tego względu cieszy się coraz większą popularnością. I wszystko wskazuje na to, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Czym jeszcze zaskoczą nas floryści?

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl